Vadnyugati állapotok vannak az európai energiaszektorban, az Európai Unió léphet közbe
Az elmúlt hónapok során jelentős emelkedésnek indult a földgáz ára a piacon, amely helyzeten az orosz-ukrán háború is csak rontott.
Nem véletlen, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a csütörtöki uniós csúcson felvetette, hogy az Európai Uniónak sürgősségi lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy az elektromos áram árát csökkentsék – írja a Wall Street Journal.
Von der Leyen egyértelműen utalt arra is, hogy a kereskedelmi blokknak csökkentenie kell az orosz földgáztól való függőségét, amely az egész blokk energiafogyasztásának 40 százalékát fedezte eddig. Az Ukrajna elleni invázió azonban rávilágított, hogy mekkora veszélyben lenne az unió, ha a gázcsapokat hirtelen elzárná a Gazprom.
Az Európai Bizottság éppen emiatt a hét elején egy tervet is felvázolt, miszerint év végéig kétharmadával csökkentenék az orosz földgáz importját, 2030-ig pedig teljes mértékben kivezetnék az oroszoktól való energiafüggőséget.
A Bizottság ráadásul elismerte azt is, hogy a jelenlegi nagyon magas gázárak súlyos hatással vannak a gazdaságra, jelentősen megemelik az ipari termelés költségeit a nagy energiaigényű szektorokban, amely további nyomást helyez a szegényebb háztartások pénztárcájára.
Ursula von der Leyen pedig ennek kapcsán mondta el, hogy legkésőbb március végéig olyan javaslatokat fognak előterjeszteni, amely enyhít valamelyest az árnyomáson, akár ideiglenes árlimitekkel.
Az EU ezen felül márciusban felállít egy külön munkacsoportot is, amely már a következő télre kezdi el készíteni a kontinenst. Ennek keretében átgondolják az európai gázstratégiát, különösen a földgáz eltárolására vonatkozóan.
A Bizottság elnöke úgy fogalmazott, hogy májusra kész lesz egy konkrét javaslat, ami javítani fog az energiapiac európai helyzetén, valamint tartalmazni fogja azt a javaslatot is, amellyel kivezetnék az orosz fosszilis energiát az európai piacokról.