Étellel, nyelés útján is terjedhet a koronavírus
A St. Louisban található Washington Orvosi Egyetem kutatói rájöttek, hogy bizonyos emberek egészen különleges módon, mégpedig étkezés útján fertőződhetnek meg a COVID-19 kórokozójával.
A tudósok az úgynevezett Barrett-nyelőcső szindrómában szenvedő páciensek kórképeit vizsgálva jöttek rá, hogy esetükben nagyobb a kockázata a koronavírus-fertőzésnek – számolt be róla a BGR magazin.
A Barrett-nyelőcső vagy Barrett-szindróma a nyelőcső nyálkahártyasejtjeiből kiinduló daganattípus kialakulását megelőző állapot, ami a reflux betegség súlyos szövődménye. Fő tünetei közé tartozik a gyomorégés és a savas felböfögés, azonban a refluxszal élő páciensek többsége ezeket egyébként is érzékeli, ezért nehéz elkülöníteni őket a klasszikus panaszoktól.
A Washington Orvosi Egyetem kutatói kiderítették, hogy a Barrett-szindróma során fennálló sejtmódosulásoknak köszönhetően a covid-fertőzésben kulcsszerepet játszó ACE2 receptorok kötődhetnek a vírusrészecskékhez, ezáltal a nyelőcsövön keresztül bejuthatnak a szervezetbe.
Mindezidáig úgy tudták, hogy kizárólag cseppecskék vagy aeroszolok formájában köhögéssel, tüsszentéssel vagy beszéddel terjedhet a koronavírus, ezért is tartják fontosnak a maszkviselést, a szociális védőtávolság betartását, valamint a rendszeres fertőtlenítést.
A tanulmány vezető professzora, Dr. Jason Mills kiemelte, bár evés útján valóban terjedhet a Sars-CoV-2 vírus, fontos leszögezni, hogy a Barrett-szindrómával élők napi rutinjának alapvető részének számító protonpumpás inhibítor hatóanyagú gyógyszerek szedésével minimalizálható a kockázat.
Mills kiemelte, egyelőre csupán laboratóriumi körülmények között tudták bebizonyítani, hogy a koronavírus hozzákapcsolódott a nyelőcsőben található módosult sejtekhez, ezért még nem biztos, hogy ugyanez a folyamat természetes úton is lejátszódhat.