Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Valóban rossz ötlet lefekvés előtt edzeni? Ezt mutatják a kutatások

Valóban rossz ötlet lefekvés előtt edzeni? Ezt mutatják a kutatások

Valóban rossz ötlet lefekvés előtt edzeni? Ezt mutatják a kutatások
Fotó: Unsplash

Sokáig tartotta magát az a nézet, hogy az esti edzés megzavarhatja a jó alvást, az újabb vizsgálatok fényében azonban ez már korántsem biztos.

Minden bizonnyal többen is találkozhattak már azzal a jó tanáccsal, hogy az edzéseket ne este végezzék, különösen ne a lefekvés előtti órákban, mert az megzavarhatja a jó alvást. Kutatások is írtak az esti edzés alvásra gyakorolt negatív hatásáról, az újabb vizsgálatok azonban egészen mást mutatnak – áll a JóAlvás Központ közleményében. Mint írják, 2020-ban volt egy kisebb kutatás, amelybe 12 egészséges férfit vontak be, az eredményekből pedig az derült ki, hogy a közepesen intenzív testedzés egyáltalán nem zavarja meg az alvást, ha azt a lefekvési idő előtt 90 perccel fejezik be.

Mivel további ilyen eredmények is születtek, egy 23 tanulmány eredményeit összegző, átfogó munkában arra a következtetésre jutottak a szakemberek, hogy a közepesnél nem erősebb, 60-90 percig tartó, és legalább a lefekvés előtt 1 órával befejezett edzés nincs rossz hatással az alvásra, sőt: bizonyos esetekben még jó hatást is eredményezhet – emelik ki. Nem minden mozgásforma van ugyanolyan hatással az alvásra, ezért, ha valaki estére tervezi a fizikai aktivitást, gondolja végig, pontosan milyen edzést is választ.

A legfontosabb szempont az intenzitás: a közepes intenzitás az ideális a könnyebb elalvás és átalvás érdekében. Ezt a mezsgyét elérhetjük például jógával, gyors gyaloglással, úszással, biciklizéssel, nem túl megerőltető súlyzós edzéssel. A túl intenzív edzés esténként továbbra is kerülendő alvási szempontból, ugyanis stimulálja az idegrendszert és nagyon megemeli a pulzust, ami miatt nehezebb lesz elaludni. Ezért nem estére ajánlott időzíteni a futást, az ugrálással járó sportokat, a nagy súlyokkal történő sportokat, a HIIT edzést és a versenyszerűen űzött sportokra való felkészülést – magyarázzák.

A másik fontos tényező, hogy legalább egy, de inkább másfél órával a tervezett lefekvés időpontja előtt fejezzük be a mozgást. Az alvással és általában az egészségre gyakorolt hatásokkal kapcsolatban a legfontosabb, hogy a mozgás rendszeres legyen. Az ajánlások heti legalább 150 perc közepes intenzitású fizikai aktivitásra vonatkoznak azzal a kitétellel, hogy egy alkalommal legalább 30 percet mozogjunk, bár akinek ez túl megterhelő, kezdheti 15 perccel is – írja a 24.hu a JóAlvás Központ közleménye alapján.


Korábban egyébként a japán törölközős módszerről is beszámoltunk, amelyet ha napi 5 percen át végzünk, akár 5 kilót is fogyhatunk egy hónap alatt, végeredményben pedig lapos hasat ígér. A gyakorlatot egy ortopédorvos fejlesztette ki, s a fogyás mellett a tartásunk javításában is segítségünkre lehet. Emellett erősíti a hasizmokat és javítja a medencefenék izmait, enyhíti az alsó háti szakasz fájdalmát, s mivel enyhe nyomást gyakorol az alhasra, javítja az emésztést. Aki ki szeretné próbálni, a részletekről itt olvashat.