Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,59 Ft
Euró
392,27 Ft
Font
457,47 Ft
Bitcoin
64,882 $
A dán Christian Eriksent hordágyon leviszik a pályáról a világméretû koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság B csoportjának elsõ fordulójában Finnország ellen játszott mérkõzésen Koppenhágában 2021. június 12-én. MTI/EPA/Getty pool/Stuart Franklin

Christian Eriksen összeesése a futball legsötétebb emlékeit hozta vissza

Szerző: Nagy Noel

Samuel Lovett, az Independent publicistája kiemelte, hogy az a jelenet, melyben láthattuk, ahogy a földön mozdulatlanul heverő dán játékos életéért küzdöttek az orvosok, egy szívszaggató emlékeztetője volt annak, hogy mennyire nincs senki biztonságban, még az elitsportolók sem.

Nagy Noel

2021. június. 13 - 22:11

Lovett a brit lapban közzétett cikkében rögtön azzal kezdi, hogy ez tényleg egy olyan jelenet volt, amelyet valamennyi szurkoló remélt, hogy nem fog látni még egyszer – a történelem során ugyanis nem egy alkalommal fordult elő ehhez hasonló.

Rögtön a Bolton Wanderers játékosa, Fabrice Muamba juthatott az ember eszébe, aki egy 2012-es, Tottenham elleni FA-kupa mérkőzés során esett össze nagyon hasonló módon. A 23 éves játékos esetének érdekessége, hogy Eriksenhez hasonlóan ő is az első félidő végén esett össze.

Muamba azon a márciusi napon technikailag 78 percig halott volt, ugyanis ennyi ideig egyáltalán nem vert a szíve. Mintegy 15 alkalommal kellett defibrillálni és hosszasan kellett kézzel újraéleszteni, hogy a szíve újra vérhez és ezáltal oxigénhez jusson.

A szívroham végül szerencsére Muamba esetében sem volt halálos és nagyon nehezen, jóformán a halál torkából sikerült őt visszahozni. Eriksen esete azért is hasonlít rá kísértetiesen, mert egyikük esetében sem volt ennek előjele, nem volt sérülésre vagy egészségügyi problémára utaló jel.

Lovett kiemeli, hogy Muamba szívrohama – és egyébként Eriksen esete is – hatalmas sokkhullámokat indított a futball világában, mindenki akkor szembesült vele igazán, hogy mennyire csak pillanatokon múlhat egy ember élete, mennyire könnyen el lehet veszteni az életét, még akkor is, ha egy sport ilyen elit szintjén játszik valaki.

Ilyenkor senki nem gondolná, hogy ehhez hasonló egészségügyi problémák az élsportolókat is sújthatnak – pedig nagyon is sújthatnak. A szívroham a legegészségesebb szíveket is érinthet, akár genetikai rendellenesség is előidézheti – mint ahogy Muamba esetében is történt.

Orvosok ápolják a földön fekvõ Fabrice MUAMBA t a Bolton Wanderers játékosát aki a 41 percben a kezdõkör közelében zuhant a földre úgy hogy senki nem volt a közelében a Tottenham Hotspur elleni mérkõzésen az Angol Labdarúgó szövetség Kupája a FA kupa negyeddöntõjében Londonban 2012 március 17 én A 23 éves Muambát megpróbálták újraéleszteni majd egy londoni klinika intenzív osztályára vitték Állapota válságos A találkozó 1 1 es állásnál félbeszakadt MTIEPAFacundo Arrizabalaga

Hipertrófiás kardiomiopátia (HCM) – a sportolók gyilkosa

Mint a The Telegraph is fogalmaz, akármennyire is megrázó volt figyelni, ami Eriksennel történik, statisztikailag már-már elkerülhetetlen volt az összeesése. Minden 100 ezer sportolóból ugyanis hét esetében fordul elő a hirtelen szívleállás, aminek olykor szerencsésebb, olykor pedig tragikusabb kimenetele van.

Az elitszintű futball történetében több mint 80 játékos – főként fiatal és látszólag egészséges emberek – vesztette életét hirtelen szívleállás miatt egy-egy mérkőzésen vagy edzésen. Ennek a bűnöse legfőképpen egy meglehetősen gyakori szívbetegség, a HCM, amely minden ötszázadik emberben előfordult.

A HCM legtöbb esetben egy örökletes, genetikai mutációból adódó krónikus betegség, mely miatt a bal vagy a jobb kamra fala jelentősebb mértékben megvastagodik, ez pedig egy idő után elzárja a szívből kiáramló vér útját.

Mint Lovett is írja, ezt az intenzív edzésmunka és a sűrű gyakorlatok valójában felgyorsíthatják, a szívizom így nagyobb mértékben tud vastagodni. Jelentősebb terhelések esetében pedig gyakorlatilag bármikor előfordulhat, hogy az elzáródás előidéz egy szívrohamot, amelynek halálos lesz a kimenetele.

Marc-Vivien Foé, a Manchester City korábbi kameruni játékosa is pontosan így vesztette életét, amikor egy Kolumbia elleni válogatott mérkőzésen egyszer csak a pályán összeesett és elhunyt. Az eset akkor teljesen sokkolta a futballvilágot, a manchesteri kékeknél még a mezszámát is visszavonultatták.

A magyaroknak is van ezzel kapcsolatban nagyon szomorú emléke: Fehér Miklós – akkor még a portugál Benfica játékosaként – is hasonlóan szívrohamot kapott egy mérkőzés közben, melynek következtében életét vesztette, nem tudták már megmenteni az életét.

A legutóbbi ilyen eset még 2017-ben történt, amikor Cheick Tioté, a Newcastle korábbi elefántcsontparti középpályása egy edzésen szenvedett szívrohamot, melynek következtében ő is távozott az élők sorai közül.

Wayne Rooney a Manchester United csatára b és Cheik Tioté a Newcastle elefántcsontparti játékosa küzd a labdáért az elsõ osztályú angol labdarúgó bajnokság 2012 október 7 i mérkõzésén Newcastle ben MTIEPALindsey Parnaby

Eriksen és a HCM – egyelőre a válaszokat várjuk

Egyelőre nehéz megmondani, hogy Christian Eriksen esetében mi lehetett a háttérben. Az elmúlt órák során egyre több helyről érkeznek a hírek, hogy a dán játékmester is szívroham áldozata lett, ám nem tudni ezt sem biztosra, sem azt, hogy amennyiben tényleg szívroham történt, a HCM áll-e mögötte.

Hivatalos csatornákról annyit azonban tudni, hogy a dán már jobban van, kommunikált a csapattársaival és inkább megfigyelési jelleggel tartják bent a kórházban, ugyanis egyelőre az orvosoknak is rejtély, hogy mi történhetett pontosan. Eriksen szerencsére jó kezekben van, a Rigshospitaletben ápolják, ami Dánia egyik legjobb szívkórháza.

Christian Eriksen túléléséhez nagymértékben hozzájárult, hogy előbb csapattársai – köztük Simon Kjaer, a dánok csapatkapitánya – kezdték meg az ápolását, majd az orvosi stáb is villámgyorsan reagált az esetre, így sikerült visszahozni a 29 éves focistát az életbe. Az ikonikussá vált fejfogós fénykép az egész világot megnyugtatta, amiért az orvosoknak lehetünk hálásak.

Itt is van párhuzam Muamba esetével, ugyanis az ő életét is az mentette meg 2012-ben a White Hart Lane-n, hogy azonnal a segítségére tudtak rohanni az orvosok. Azon a napon öt, teljesen képzett orvosi segítő tartózkodott a pályán, valamint az egyik helyi brit kórház ambulanciás egysége is.

Eriksen története szerencsére nem tragédiaként vonul a történelemkönyvekbe és láthattuk, hogy mennyire gyorsan tudnak cselekedni az orvosi stáb tagjai és a játékosok is, amennyiben szükséges. Több kérdés vetődik fel azonban a futballhatóságok oldaláról, különösen abból a szemszögből, hogy mennyire alaposak a vizsgálatok, amelyeknek a játékosok szívét vetik alá.

Az UEFA és a FIFA ugyan előírja, hogy minden egyes játékosnak alapos vizsgálaton kell átesnie a nagyobb tornák előtt, és Eriksen is feltehetően átesett rajta, ezek nem mindig elegendőek. A HCM-re vonatkozóan ugyanis nem mindig vannak teljes mértékben kiterjedő vizsgálatok, habár Olaszországban, ahol Eriksen játszik, erre is vannak példák.

Egy brit tanulmány szerint azonban akármit is tesznek az illetékes hatóságok, egyszerűen nem lehet kiszűrni minden egyes szívproblémát. A tanulmány szerint 1996 és 2016 között a 16 éves korú brit focisták körében, a vizsgál 1168 sportolóból 42-nek volt olyan szívbetegsége, melyek bármikor okozhattak volna hirtelen szívleállást.

A 42 játékosból 30 esetében sikerült olyan műtétet elvégezni, amelyekkel sikerült a szívproblémát kezelni és vissza tudtak térni a futballhoz, tizenkettő játékosnak azonban abba kellett hagynia a profi pályafutását. A legaggasztóbb pedig, hogy akik szívbetegségtől szenvedtek, egyikük sem produkált előzetesen olyan tünetet, amiből rendellenességre lehetett volna következtetni.

Fotó: A sérült dán Christian Eriksent hordágyon leviszik a pályáról a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as labdarúgó Európa-bajnokság B csoportjának első fordulójában Finnország ellen játszott mérkőzésen Koppenhágában 2021. június 12-én. MTI/EPA/Reuters pool/Wolfgang Rattay

Az erőltetett menet

A futballfogyasztók számára nagy élvezet, hogy ilyen sok meccs van minden egyes futballszezonban, hogy egy-egy játékos akár egy év alatt 50-60-70 mérkőzést is lejátszik. Ami azonban a nézőknek szórakozás, az a játékosoknak elképesztő megterhelés.

Már Asmir Begovic, a Bournemouth bosnyák kapusa is jelezte a tegnapi reakciója során, hogy ez történik akkor, amikor eszeveszett tempóban kell a játékosoknak hetente akár több mérkőzést is teljesítenie, ami fizikálisan teljesen kimeríti őket.

Jona-Baerr-Hoffman, a Fifpro nevű játékos-szakszervezet főtitkára pedig mintha megérezte volna, hogy ebből rövidesen baj lehet, ugyanis néhány órával Eriksen összeesése előtt egy nyílt levélben hívta fel a figyelmet, hogy a futballnaptár összerakásakor egyáltalán nem veszik figyelembe a játékosok egészségét.

„Az elmúlt négy év során a játékosok világszerte jelezték, hogy a naptár egyáltalán nem veszi figyelembe az igényeiket. Az ilyen körülmények ugyanis fizikálisan és mentálisan is rendkívül kimerítőek. Itt az ideje a változásnak, hogy a játékosok is hallatni tudják a hangjukat”

Christian Eriksen esete pedig arra mindenképpen alkalmas lehet, hogy mindenki elgondolkozzon: biztos megéri-e ennyire kizsigerelni a futballistákat azért cserébe, hogy a szurkolók egy héten akár többször is jól érezzék magukat?

Christian Eriksen szerencsére megúszta, akinek mihamarabbi felépülést lehet csak kívánni!