Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Érdekes cserére készül az USA és Oroszország

Érdekes cserére készül az USA és Oroszország

Érdekes cserére készül az USA és Oroszország
Donald Trump amerikai elnök beszél az atomenergia előállításáról szóló elnöki rendeletének aláírása alkalmával a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. május 23-án. MTI/EPA/SIPA USA pool/Samuel Corum

A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov erősítette meg, hogy a háttérben már tárgyal egymással a két ország a csere kapcsán.

Peszkov megerősítette, hogy Oroszország és az Egyesült Államok ismét fogolycseréről tárgyalnak. A két ország közötti egyeztetések a háttérben folyamatosan zajlanak. A legutóbbi tárgyalások során kilenc-kilenc fogvatartott szabadon bocsátásának lehetősége is az opciók között szerepelt. A hírek szerint erről beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump, az USA első embere egy múlt heti telefonbeszélgetés során. Azóta kissé változhatott közöttük a viszony, miután Trump őrültnek nevezte Putyint.

Az újabb csere gondolata nem meglepő, tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok januárban hivatalba lépett új elnöke jelentős mértékben változtatta meg országának külpolitikai hozzáállását Moszkvával szemben. A Biden-kormány konfrontatív megközelítését Trump egy pragmatikusabb, együttműködésre építő stratégiával váltotta fel, ami rögtön megnyitotta a kapukat az oroszok előtt. Ennek célja nemcsak a feszültségek enyhítése, hanem az ukrajnai háború befejezése is, bár a jelentések arról szólnak, hogy Putyin nem tervezi leállítani a fegyveres konfliktust.

A tervezett fogolycsere előzményei közé tartozik több korábbi, sikeresen lebonyolított akció is, amik során amerikai és orosz állampolgárokat engedtek szabadon diplomáciai tárgyalások eredményeként. Mint arra fentebb utaltunk, a mostani tárgyalások azonban kényesebb időszakban zajlanak, miután Oroszország az elmúlt hétvégén végrehajtotta a háború kezdete óta legsúlyosabb dróntámadását Ukrajna ellen. Ez újra felerősítette a nemzetközi közösség kritikáit Moszkva irányába, és a Nyugat élesen bírálni kezdte az orosz elnököt.

Trump ugyan támogatóbb hangot üt meg Putyinnal szemben, mint elődje, nem habozott kritizálni, ami rávilágít arra, hogy a két vezető kapcsolata bonyolult és nem mentes a feszültségektől, még ha a diplomáciai csatornákon keresztül folyamatosan is zajlik az együttműködés az USA és Oroszország között.

A következő hetek döntő fontosságúak lehetnek a fogolycsere szempontjából. Mindkét ország számára politikai és humán szempontból is jelentős eredmény lenne egy újabb sikeres egyezség. Az azonban, hogy ez valóban megvalósul-e, és milyen árat hajlandó fizetni érte a felek bármelyike, nem eldöntött. Amit biztosra vehetünk, az amerikai-orosz kapcsolatok új korszkaba léptek. A tervezett fogolycseréről a Sky News is beszámolt a minap.