Először sikerült klónozni egy kihalt fajhoz tartozó állatot
Talán korábban már hallottunk Dolly-ról, a bárányról – most bemutatjuk Elizabeth Annt, a feketelábú görényt, aki klónozás útján született.
Kutatók sikeresen klónoztak egy több mint harminc éve elpusztult feketelábú görényegyedet, amely az Egyesült Államok nyugati államaiban évszázadokon keresztül őshonos állatfajhoz tartozott.
A National Geographic arról írt, hogy a faj korábban gyakorinak számított a prériken, az 1970-es évek óta azonban kihaltnak minősítették, utolsó kolóniáit 1981-ben találták meg Wyoming államban.
Az új egyed génállományát a Willa névre keresztelt görényből nyerték ki, amely az 1980-as évek közepén hullott el egy wyomingi rezervátumban, utódjai pedig nem születtek, ezért sejtjeit a San Diegó-i Állatkert örökítőanyag-megőrző programja keretében lefagyasztották.
A klónozott Elizabeth Ann révén a kutatók szeretnék elérni, hogy a feketelábú görények ismét visszakerülhessenek természetes élőhelyükre, ezáltal újfent feldúsíthatják a biodiverzitást a nyugati partvidéken és a prérik közelében.
A siker megalapozhatja a jövőbeni erőfeszítések relevanciáját – mondta Ryan Phelan, aki a projektért felelős Revive and Restore ügyvezető igazgatójaként dolgozik. Elmondása szerint a klónozás tökéletesen demonstrálta, mennyire fontos megőrizni az utókor számára a ritka és veszélyeztetett állat- és növényfajok DNS-eit.
A feketelábú görények meglepő módon nem emberi tevékenység, hanem a környéken intenzíven terjedő pestis miatt hullottak el tömegesen. A bakteriális betegséget szúnyogok terjesztették, a szóban forgó állatfajok egyedei pedig képtelenek voltak átvészelni a folyamatos járványokat, ezért a jövőben genetikai módosításokat eszközölhetnek a klónokon, így ellenállóbbakká varázsolhatják őket a kórokozókkal szemben.