Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Elkezdődött a tanév a Színház- és Filmművészeti Egyetemen

A korábbi tüntetéssorozatok és tiltakozások ellenére elindulhat a tanév a budapesti SZFE-n – derült ki a hétfő délelőtt 10 órakor tartott sajtótájékoztatón.

...svg content...Budapest, 2020. szeptember 6. Résztvevők a Parlamentnél a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) és az Országház között szervezett élőláncon 2020. szeptember 6-án. Élőlánccal tiltakoztak az SZFE modellváltása, autonómiájának elveszítése ellen az intézmény hallgatói és szimpatizánsok ezen a napon Budapest belvárosában. Az élőlánc tagjai kézről kézre adták azt a chartát, amelyet délelőtt az egyetem szenátusa írt. A Charta Universitasban rögzítették azokat az alapelveket, amelyek mentén el tudnák képzelni az együttműködést az Innovációs és Technológiai Minisztériummal. MTI/Mónus Márton
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A korábbi tüntetéssorozatok és tiltakozások ellenére elindulhat a tanév a budapesti SZFE-n – derült ki a hétfő délelőtt 10 órakor tartott sajtótájékoztatón.

Upor László leköszönő rektorhelyettes elmondta, betartja a múlt heti határozatát, ezért a tanévet megkezdik, egyúttal a hallgatók nem fogják feladni a követeléseiket, az egyetem polgárai még mindig kiállnak igazuk mellett, és szeretnék, ha visszaállítanák a felsőoktatási intézmény autonómiáját. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

„Kísérleti tanköztársaságot építünk, amelynek tevékenységébe ugyanúgy beleférnek hagyományosnak számító oktatási egységek, zárt és nyitott kurzusok mint kreatív és a társadalmi helyzetre, valamint egyetemünk jelenére és velünk íródó történetére reflektáló akciók. Nyitott, szabad, folyton változó egyetem vagyunk minden ellenkező híreszteléssel szemben, és azok is akarunk maradni.”

mondta Upor.

A leköszönő vezetőség oktatási rektorhelyettese, Novák Eszter hozzátette, egy rendkívüli szemeszter veszi kezdetét, amit egy pandémia és egy erőszakosan erőltetett menetben végrehajtott és végrehajtatott modellváltás fémjelez – számolt be róla a 24.hu hírportál.

„A művészetnek az a dolga, hogy beszéljen, az a felelőssége, hogy ne hallgasson. Az egyetem száz sebből vérzik, jól finanszírozott hazugsággá próbálja hónapok óta hitelteleníteni, értékeit alapjaiban kérdőjelezik meg, a korábban garantált autonómáját teljessen elvesztítette, a szenátus és a vezetőség lemondott, nagy mesterek, oktatók hagyták itt az elfogadhatatlan helyzetet, az itt maradtak, a megalázottak szívében harag van. A harag termékeny energiája.”

nyilatkozta Novák.

Novák kiemelte, három dolog hiányzott a teljes folyamatból, mégpedig a szakértelem, a tisztesség és az emberség. Magyarország miniszterelnökétől, Orbán Viktortól azt kérik, függessze fel a Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumát, és tartsanak egy tisztújító gyűlést.

„A kormány, akinek a szándékait végrehajtották, a miniszterelnökséget vezető miniszter által azt üzente, hogy ez már nem az ő dolguk, nem a kormány felelőssége. A végrehajtó miniszter, az innovációs és technológia minisztérium vezetője azt üzente, hogy ez mér nem az ő felelőssége. Az egyre merekedebb hazugságokat terjesztő kuratóriumi elnök is azt üzeni, hogy ez nem az ő felelőssége. Mi kinek üzenjünk?”

zárta gondolatait a rektorhelyettes.