Elindult az Egyesült Arab Emírségek első Mars-missziója
Hivatalosan is kezdetét vette a közel-keleti ország történelmi expedíciója, amely során egy űrszondát juttathatnak el a vörös bolygó felszínére.
Hivatalosan is kezdetét vette a közel-keleti ország történelmi expedíciója, amely során egy űrszondát juttathatnak el a vörös bolygó felszínére.
Ma reggel, az Al Amal, vagy másik nevén a Hope Probe 6:58-kor szállt fel az egyik japán kilövőállomásról, és megkezdte útját a Mars felé.
A múlt heti két sikertelen kísérlet után, melyeket a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt kellett elhalasztani, végre gond nélkül az űrbe bocsájthatták a rakétát a Tanegasima-szigeten lévő bázisról. Nem sokkal 7 óra után a szondát tartalmazó rész levált a Mitsubishi H-2A meghajtóegységről, a dubaji Mohammed Bin Rashid Űrközpontban pedig fogták a Hope első jeleit.
Ha minden a tervek szerint alakul, a Hope előreláthatólag 2021 februárjában érheti el a Marsot, majd a vörös bolygó körüli pályára állhat. A feladata a marsi atmoszféra tanulmányozása lesz, mely során kideríthetik, egy év alatt mennyi oxigén és hidrogén illanhat el a légkörből a világűrbe.
Július igazán sűrű hónap kilövések szempontjából, mivel a Hope-on kívül a kínai Tianwen-1 orbitert, valamint a NASA Perserverance roverét is két hét leforgása alatt az űrbe küldhetik.
Azért pont erre az időszakra tervezték ezeket az eseményeket, mivel a Föld és a Mars most áll egymáshoz a legközelebb. Ez a jelenség minden huszonhatodik hónapban történik csak meg, ezért kellett például az ESA ExoMars misszióját 2022-re halasztani.