Közvetlenül elalvás előtt képes megoldani a legbonyolultabb problémákat az emberi agy
Nem véletlen, hogy egyeseknél gyakran előfordul, amikor közvetlenül elalvást megelőzően támad remek ötletük, egy tanulmány szerint ugyanis a jelenségnek tudományos oka van.
Kutatók felfedezték, hogy az emberek az elalvás előtti pillanatokban egy kreatív flow-ba kerülhetnek, ami az N1-ben, vagyis a nem gyors szemmozgású alvás első szakaszának alvási fázisában történik – derült ki a Science Advances című folyóiratban megjelent új tanulmányból.
Ez a fázis az elmét az alvás és az ébrenlét közötti határterületre helyezi, amelyet hipnagógiának neveznek, és ez lehet a kulcsa annak, hogy jó ötletekkel álljunk elő alvás előtt.
„Mindig is sok hipnagógiai élményem volt – álomszerű megtapasztalások, amelyek régóta lenyűgöztek. Eléggé meglepett, hogy az elmúlt két évtizedben szinte egyetlen tudós sem tanulmányozta ezt az időszakot” – mondta Delphine Oudiette, a párizsi Agykutató Intézet idegkutatója és a tanulmány társszerzője
A tanulmány szerzői kísérletüket a Thomas Edison feltaláló által híressé vált technikára alapozták, aki állítólag úgy szundikált, hogy mindkét kezében egy labdát tartott. Amint elaludt, a labdák a padlóra estek, és felébresztették; ezzel a módszerrel állítólag új, korszakalkotó ötleteket tudott felidézni.
A módszer apropóján a párizsi Agykutató Intézet kutatói a vizsgálatban résztvevők egy csoportját egy sor matematikai feladatsor elé állították, ezután 20 perc szünetet adtak a résztvevőknek, amely alatt egy tárgyat tartva fekvő helyzetben pihenhettek. Ha a tárgy leesett – feltehetően miután elbóbiskoltak – a résztvevőket megkérték, hogy mondják el a tudósoknak, mire gondoltak, mielőtt elengedték volna az objektumot, ezt követően újra megkapták a matematikai feladatokat.
A szerzők kimutatták, hogy azok, akik eljutottak az N1 alvásig, háromszor nagyobb valószínűséggel oldották meg a feladatokat, mint azok, akik egyszerűen ébren maradtak, ezen felül rájöttek, hogy az N1-es alvók hatszor nagyobb valószínűséggel adtak választ a matematikai problémákra, mint azok a résztvevők, akik mélyebb N2-es alvásba kerültek.
„Nagy Sándor és Albert Einstein potenciálisan Edison technikáját használta, legalábbis a legendák szerint, ezen kívül néhány olyan álom, amely nagy felfedezéseket inspirált, inkább hipnagógikus élmény lehetett, mint egyszerű éjszakai fantazmagória” – magyarázta Oudiette.