Ekkora várja az EU az első vakcina-dózist a koronavírus elleni harc mérföldköveként
Talán már nem kell túl sokat várnunk arra, hogy megérkezzenek az első dózisok, majd elkezdjék beadni az oltásokat, megakadályozván a koronavírus további tömeges terjedését.
Talán már nem kell túl sokat várnunk arra, hogy megérkezzenek az első dózisok, majd elkezdjék beadni az oltásokat, megakadályozván a koronavírus további tömeges terjedését.
Nagyon sokan várják már azt a pillanatot, amikor hivatalosan is megérkezik a koronavírus elleni vakcina, mely döntő fontossággal fog bírni a világjárvány elleni harcban. Az országok különböző módon járhatnak el, így lehetséges, lesznek olyan kormányok, melyek kötelezővé tehetik az oltást, míg mások nem.
A háttérben hatalmas a harc az első szállítmányért, de a WHO igyekszik megakadályozni ezt, hogy mindenkin méltányos elosztásban részesüljön. Az Egyesült Államok biztosan nem lép be a szövetségbe, és már most egy akkora szállítmányra kötött szerződést, amivel más, szerényebb költségvetéssel rendelkező országnak okozhatnak gondot.
Az Európai Unió bizakodó, és az év végéig várják a 30 milliós adag megérkezését. Ez a mennyiség a brit gyógyszergyártótó AstraZenecától futhat be. A felek már megállapodást kötöttek erről egymással, közölte csütörtökön az Európai Bizottság tisztviselője a CNA beszámolójának részeként.
Egy személyre egy adag juthat, és az első ilyen mennyiség az EU lakosságának 6-7%-át fedné le. Az Európai Bizottság 336 millió eurós előleget fizetett a brit gyógyszergyártó cégnek, hogy legalább egy 300 millió adagból álló potenciális vakcinát biztosítson. Opcióként további 100 millió adag vásárolható.
A tisztviselő hangsúlyozta, azt akarják, hogy minden tagállam ugyanazt az árat fizesse meg a vakcináért, és egyidejűleg fusson be az oltóanyag. Az EU egy 30 milliós adagban bízik, ami az év végén már elérhető lehet.
Ezeket az adatokat fogják szétosztani a tagállamok között, természetesen arányosan, amíg el nem érik a 300 milliós számot, amiről korábban tárgyaltak. A 27 tagállam adagokat fog vásárolni, és maguk is eldönthetik, hogy ki kapja meg először vakcinát.
Müller Cecília egyértelmű üzenetet küldött a fiataloknak
Brüsszel közben előrehaladott tárgyalásokat folytat Johnson & Johnsonnal, a Sanofi, Modernával és a CureVac-kal a potenciális oltások miatt. A Pfizer és a BionTech szintén rajta van a biztosság listáján vakcinák kapcsán, akik már április végén engedélyt kaptak az oltóanyag emberi tesztelésére.