Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Egymilliárd dózisos vakcina-paktummal” ellensúlyoznák Kína befolyását

Megállapodott egymással az Egyesült Államok, India, Japán és Ausztrália, hogy 2022 végéig egymilliárd dózis vakcinával látják el Ázsiát és a Csendes-óceán térségét, hogy ellensúlyozni tudják Kína növekvő befolyását.

...svg content...A Janssen gyógyszergyártó üzemének bejárata a hollandiai Leidenben 2021. március 10-én. A cég laboratóriumában fejlesztették ki a Johnson and Johnson amerikai multinacionális vállalat egyadagos koronavírus elleni vakcináját, amelynek alkalmazását várhatóan március 11-én engedélyezi az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatósága. Uniós tisztviselők szerint a szállítások várhatóan áprilisban kezdődnek. MTI/EPA/ANP/Sem van der Val
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A négy ország egyértelműen kifejezte szándékát, hogy Peking növekvő befolyására tekintettel megerősítik az együttműködést egymással, többek között biztosítják a térség szabadságát, együttműködnek tengeri ügyekben, kiberbiztonsági és gazdasági területeken. Joe Biden kijelentette, biztosítani kell a nemzetközi jog uralmát a térségben.

Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója „az amerikai diplomácia nagy napjának” nevezte a legutóbbi találkozót – idézte a Reuters. Mint mondta, a négy vezető a Kína általi kihívásokat tárgyalta meg, és mindegyikük kijelentette, nincsenek illúzióik Peking kapcsán, és mindig is a demokráciában fog hinni, nem pedig autokráciában. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Sullivan elmondása szerint a vezetők ezen felül tárgyaltak a Dél-kínai-tenger és a Kelet-kínai-tenger navigációs szabadságáról, az elmúlt idők kibertámadásairól, Észak-Korea nukleáris helyzetéről, valamint a mianmari puccsról és brutális leszámolásról.

Egy közös közleményben Joe Biden amerikai elnök, Scott Morrison ausztrál miniszterelnök, Szuga Josihide japán miniszterelnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök bejelentették, megerősítik együttműködésüket a vakcinák disztribúciója, a klímavédelem és a biztonságpolitika terén.

Ennek mentén megállapodtak, hogy létrehoznak egy-egy szakértőkből álló csoportot, melyek a vakcinák elosztásában segítenek, valamint hasonló munkacsoportokat hoznak létre a klímavédelem, a technológiai minimumok és a technológiai fejlesztés területén.

Szuga kijelentette, mélyen elítéli Peking törekvéseit, mely szerint megváltoztatná a régió status quóját, Modi pedig elmondta, hogy a négy állam együttműködése az egyik legfontosabb alappillére a régió stabilitásának biztosítása területén.

A négy vezető abban is megállapodott, hogy az amerikai International Development Finance Corp és az indiai Biological E Ltd segítségével 2022 végéig legalább 1 milliárd koronavírus-vakcinát fognak előállítani, melyhez Japán nyújthat pénzügyi kölcsönt.

Sullivan elmondása szerint a vakcinákat elsősorban Délkelet-Ázsia országaiba és a csendes-óceáni térség nemzeteibe szállítanák, míg egy másik Biden-kormánytag elmondta, az USA és Japán támogatni fog indiai gyártóüzemeket, hogy a Novavax és a Johnson & Johnson vakcináit gyártani tudják.

Egy Reutersnek névtelenül nyilatkozó ázsiai diplomata viszont úgy fogalmazott, 2022 vége nagyon messze van még, ezért nagyon erős verseny lesz Kínával a délkelet-ázsiai régióért. Hozzátette: nagy kérdés, milyen gyorsan sikerül ellátni az országokat, de jobb lenne „minél hamarabb”.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.