Egy tinédzser lehet a lengyel nők megmentője
Krysia Paszko kozmetikumokkal foglalkozó weboldala nem az, aminek elsőre látszik.
A Kamillák és Violák névre lefordítható oldal a Facebookon megtalálható leírása szerint natúrkozmetikumok vásárlására és eladására szolgál, és arra biztatja a látogatókat, hogy akiket érdekel a dolog, keressék meg a 18 éves Paszkot privát üzenetben.
Az oldal célja valójában nem a természetes kozmetikumok kereskedelme – a bántalmazó kapcsolatban élő lengyel nők a Kamillák és Violák segítségével titokban feljelenthetik erőszakos partnereiket.
Hasonló kezdeményezések Franciaországban, Spanyolországban, Belgiumban és Olaszországban is vannak. Franciaoszágban például a gyógyszertárakban egy kódszó használatával tudja jelenti az áldozat a párkapcsolati vagy családon belüli erőszakot, az Egyesült Államokan pedig egy nő úgy tett, mintha pizzát rendelne telefonon, miközben valójában éppen a rendőrség segítségét kérte a segélyhívó számon.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) felhívta rá a figyelmet, hogy a világjárvány árnyékában a nők ellen elkövetett erőszakos cselekmények sokkal gyakoribban és veszélyesebbek lehetnek, mint korábban.
Paszko weboldala a bejelentkezés után különböző kérdéseket tesz fel: a Kamillák és Violákat felkereső nő rendelkezik-e a bőrét érintő problémákkal, ezek milyen régóta állnak fenn és gyermekek is érintettek-e.
A kérdések megválaszolása után az űrlapok továbbításra kerülnek a bántalmazás ellen harcoló lengyel szervezeteknek, akik ezután felveszik a kapcsolatot a rendőrséggel. Paszko elmondta, hogy eddig 350 nő kért segítséget az oldalon keresztül – írja az EuroNews.
Számos ország tett arról jelentést világszerte, hogy a koronavírus-járvány kirobbanása utáni első hónapokban megsokszorozódott a segítséget kérő nők száma. Az Európai Unió Alapjogokért felelős Ügynöksége (FRA) szerint Lengyelország az élen teljesít a nemi alapú erőszak és bántalmazás tekintetében az EU tagországai között.
A hivatalos adatok szerint 2019-ben több mint 65 ezer nő és 12 ezer gyermek volt áldozata párkapcsolati és családon belüli erőszaknak az országban, ehhez képest a hatóságok csak 2527 esetben indítottak nyomozást. Az Amnesty International elmondta, éppen ezért nem kérnek segítséget az áldozattá váló nők: nem bíznak az igazságszolgáltatási rendszerben és attól félnek, nem hisznek nekik majd a rendőrök.
Krysia Paszkot a weboldalával végzett munkájáért az Európai Civil Szolidaritási Díjban részesítette az Európai Unió Gazdasági és Szociális Bizottsága.
Magyarországon többek között a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) nyújt segítséget a bajba jutottaknak, telefonszámuk a +36 80 505 101, amely hétfő, kedd, csütörtök és péntek 18-22 óra és szerda 12-14 óra között ingyenesen hívható, új szolgáltatásuk, a chatsegély szerdánként 16-18 óra között vehető igénybe.