Egy éven belül elkészülhet az összes mutáció ellen hatásos vakcina
Kutatók szerint legkésőbb 2022-re kifejleszthetnek egy olyan védőoltást, ami a jelenleg terjedőfélben lévő covid-törzsekkel szemben is maximális hatékonysággal bírhat.
A Nottinghami Egyetem a brit Scancell vakcinafejlesztő vállalattal együtt egy új védőoltás megalkotásába kezdett, mellyel nem csupán a koronavírus tüskefehérjéjét, hanem a kórokozó belső magját támadhatják meg – írta a The Telegraph hírportál.
Az AstraZeneca és a Pfizer készítményei kivétel nélkül a tüskeproteint célozzák meg – előnyük, hogy viszonylag könnyen elkészíthetőek, hátrányuk viszont az, hogy a vírus mutációja esetén csökken a hatásuk.
Az univerzális védőoltásokkal a vírus belső szerkezetében található nukleokapszidra fókuszálhatnak. Az első emberi kísérleteket előreláthatólag már idén nyáron elkezdhetik, ha az egereken végrehajtott ellenőrzések sikeresnek bizonyulnak.
Egyelőre nincs rá tudományos bizonyíték, hogy a mutálódott koronavírus-variánsok ellen hatástalanok lennének a védőoltások, ám kutatók felfedezték, hogy az AstraZeneca oltóanyaga például a Dél-Afrikában és Brazilíában detektált E484K változattal szemben kevésbé effektív.
Világszerte több biotechnológiai cég is megerősítő oltásokon dolgozik, bár olyan vállalatok, mint a belga myNeo vagy a francia Osivax szintén az univerzális megoldásokat részesítik előnyben.
Az Imperial College immunológus professzora elmondta, a Scancellnek egy tehetős gyógyszeripari partnert kell találnia ahhoz, hogy több százmillió fontos támogatás mellett nekivághassanak a nagyszabású klinikai tesztfázisnak. Ha az előzetes eredmények biztatóak lesznek, valójában semmi sem akadályozhatja majd meg a céget abban, hogy még 2021 végére előállítsák az univerzális oltóanyagot.