Egy év alatt 476 ezer újszülött vesztette életét a légszennyezésnek köszönhetően
A szerdán nyilvánosságra hozott 2020-as State of Global Air (SOGA) jelentésből kiderült, hogy a légszennyezés következtében 476 ezer újszülött vesztette életét az elmúlt év során, legfőképpen az indiai és fekete-afrikai régiókból
A nyilvánosságra hozott 2020-as State of Global Air (SOGA) jelentésből kiderült, hogy a légszennyezés következtében 476 ezer újszülött vesztette életét az elmúlt év során, legfőképpen az indiai és fekete-afrikai régiókból – számolt be róla az Index.
A tanulmány két amerikai intézet, a Health Effects Institute (HEI) és az Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) készítette, és amelyből kiderül, hogy több mint 116 ezer csecsemő Indiában, 236 ezer pedig Afrikában hunyt el életének első néhány hónapjában a légszennyezettséggel összefüggésében.
A tanulmányban kiemelték, hogy az összesen 476 ezer áldozat legalább háromnegyede a főzésnél használt tüzelőanyag füstje miatt halálozott el. Ennek kapcsán Dan Greenbaum, a HEI elnöke elmondta, hogy ugyan folyamatosan csökken a rossz minőségű tűzanyagoktól való háztartási-függés, ám továbbra is jelentős szerepet játszik a korai, légszennyezettséggel összefüggő halálozásban.
A tanulmány szerzői ezen felül kiemelték, hogy egyre több bizonyíték utal arra, hogy az anyák a terhesség alatt mennyire szennyezett levegőjű térben élnek, valamint a csecsemők alacsony súlya, vagy a koraszülöttség között. Különösen a dél-ázsiai és fekete-afrikai újszülöttek sorsa tűnik aggasztónak, ahogyan a számok is megmutatták.
2019-ben egyébként a negyedik vezető halálok volt a légszennyezettség okozta elhalálozás, szám szerint 6.7 millió ember vesztette életét ennek következtében. Kiemelték, hogy erre a jelenségre is befolyással volt a koronavírus-járvány, némi visszaesés lesz tapasztalható ebben, de mint jelezték, ez csak időleges lehet.