Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Eddig nem észlelt kozmikus robbanásokat fedeztek fel

Az univerzum szüntelenül mozgásban van – ennek ékes példájaként a csillagászok nemrég vadonatúj jeleket fogtak az egyik galaxisból.

Cool
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az univerzum szüntelenül mozgásban van – ennek ékes példájaként a csillagászok nemrég vadonatúj jeleket fogtak az egyik galaxisból.

A gyors kék színű optikai transziens (FBOT) névre keresztelt események nagyon világos fényspektrummal rendelkeznek és hihetetlen mennyiségű energiát bocsátanak ki a környezetükbe rövid idő alatt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az FBOT-ok annyira forróak, hogy a látható fényhullámok tartományában kék színben pompáznak és röntgen-, valamint rádiósugarakat is képesek elnyelni. Ezek a kozmikus robbanások rendkívül gyorsan keletkeznek és pár nap leforgása alatt végbemennek.

Az FBOT laikus szemmel nézve hasonló a gamma-kitörésekhez, a gyors rádiókitörésekhez (FRB) és a szupernóvákhoz, azonban jócskán különböznek tőlük.

Az FBOT-ok például sokkal tovább tartanak, mint az FRB-k, amelyek csupán milliszekundumok alatt lezajlanak, viszont hamarabb véget érnek, mint a szupernóvák, melyek hónapokig vagy évekig ragyoghatnak még az égbolton, továbbá a gamma-kitörésekhez képest az FBOT-okban hidrogén is található.

Jól láthatóak a különbségek a szupernóva, a gamma-kitörés és a FBOT között (Fotó: Bill Saxton, NRAO/AUI/NSF)

Ennek a vadonatúj FBOT csoportnak eddig három tagja ismert. Az egyiket AT2018COW-nak (angol becenevén csak „The Cow”-nak, azaz „tehénnek”) hívják és 2018 júniusában fedezték fel, amikor egy átlagos szupernóvánál százszor fényesebben izzott, de 16 nap múlva eltűnt.

A másiknak a ZTF18abvkwla (angol rövidítése „The Koala” azaz „koala”) nevet adták és a „The Cow” után mindössze pár hónappal jelent meg a horizonton. Amikor a rádiósugarakkal vizsgálták az asztronómusok az objektumot, rájöttek, hogy tízszer világosabb volt az AT2018COW-nál.

A harmadik, 2016-ban történt robbanást CSS161010 kódnévvel látták el, viszont egyértelműen még nem sorolták be az FBOT csoportba, a jelenség viszont iszonyatos energiákat szabadított fel. A csillagászok kiszámolták, hogy a Nap tömegének 10%-át a fénysebesség majdnem felével lövellte ki az univerzumba.

„Eddig úgy gondoltuk, csak egy hatalmas csillagok összeomlása, a gamma-kitörések vagy a neutroncsillagok találkozása során jöhetnek létre a természetben a leggyorsabb energiamozgások, azonban az FBOT-ok erre rácáfoltak.”

mondta Raffaella Margutti, a tanulmány egyik szerzője.

De pontosan mi okozza ezeket a robbanásokat? Nehéz őket tanulmányozni, mivel sokszor szempillantás alatt eltűnhetnek, ennek ellenére a tudósoknak vannak ötleteik. Mindhárom eddig bizonyított FBOT olyan apró galaxisból származik, ahol a csillagok alacsony vastartalommal rendelkeznek, így az életciklusukhoz végéhez közeledve a tömegük jelentős részét fenn tudják tartani, ami sokkal nagyobb szupernóvákhoz vezethet, aminek ezek az igazán érdekes kozmikus jelenségek a következményei.

Ezeknek a galaxisoknak a közepében neutroncsillagok vagy fekete lyukak vannak, ami még inkább megerősíti a szupernóva elméletét, valamint lehetséges az is, hogy akkor történnek a hatalmas robbanások, amikor a fekete lyuk szétszakít egy túlságosan közel merészkedő csillagot.

Közben egy rendkívül érdekes objektumról készült felvételeket tettek közzé:

https://liner.hu/a-foldnel-is-nagyobb-ufot-kapott-lencsevegre-a-nasa/