Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Lövöldözésbe kezdtek az emberek Szíriában Donald Trump bejelentése után

Lövöldözésbe kezdtek az emberek Szíriában Donald Trump bejelentése után

Lövöldözésbe kezdtek az emberek Szíriában Donald Trump bejelentése után
Légi felvétel a szíriai polgárháborúban elpusztult Maarat al-Numan város romjairól 2025. május 12-én. A szíriai polgári védelem bejelentette egy projekt megkezdését, amelynek célja a törmelék eltávolítása az idlíbi kormányzóság öt legnagyobb városában. A Szíriai Segélyalap (AFS) által finanszírozott kezdeményezés egyik fő célja, hogy a törmelék egy részét újrahasznosítva utakat építsenek a városok helyreállítási folyamatának részeként. MTI/EPA/Ahmad Fallaha

Az Egyesült Államok elnöke bejelentette, megszünteti a Szíriával szembeni szankciókat, ami hatalmas ünneplést váltott ki a közel-keleti országban.

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump kedden jelentette be, hogy megszünteti a Szíriára kivetett szankciókat, ami hatalmas ünneplést váltott ki Damaszkuszban és más szíriai városokban. Ennek hírére azonnal reagáltak az utcákon az emberek, akik egyik pillanatról a másikra nagy ünneplésbe kezdtek. Tűzijáték, örömteli lövöldözés és zászlólengetés kísérte az ünneplést, amit sokan történelmi fordulópontként értékeltek a háború sújtotta ország kapcsán.

Trump a nagy döntését egy rijádi amerikai-szaúdi befektetési csúcstalálkozón jelentette be, hangsúlyozva, hogy a lépést a szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Szalmán kérésére hozta meg. Az elnök szavai szerint a szankciók „megtették a magukét”, most pedig eljött Szíria ideje, hogy „megmutassa, mire képes” és az újra naggyá váljon. A bejelentés egybeesett egy jelentős, 142 milliárd dolláros amerikai-szaúdi fegyverüzlet aláírásával is, ami tovább erősíti a két ország kapcsolatát, mely soha nem volt olyan erős, mint most.

A szankciók feloldása hatalmas megkönnyebbülést jelent a szíriai lakosságnak, amely az elmúlt években súlyos gazdasági nehézségekkel, inflációval, munkanélküliséggel és többek között áruhiánnyal küzdött. A kivetett amerikai szankciók akadályozták a külföldi befektetéseket és a humanitárius segélyek beáramlását is, így Trump döntését sokan az újjáépítés és a gazdasági fellendülés első lépésének tekintik. A szíriai kormány hivatalos közleménye szerint ez az első esély az ország számára, arra hogy hosszú idő után újraépítse gazdaságát, és javítsa a helyiek életkörülményeit, amire nagy szükség van.

A nemzetközi közösség reakciója összességében vegyesnek mondható. Míg a Közel-Kelet több szereplője, köztük Szaúd-Arábia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek támogatta a szankciók eltörlését, Izrael és egyes amerikai törvényhozók ennél már sokkal óvatosabbak. Felhívták a figyelmet arra is, hogy az új szíriai vezetés, Ahmed al-Sharaa elnök, egykori iszlamista parancsnok, nem választások útján került hatalomra, és továbbra is fennállnak a kisebbségek biztonságával kapcsolatos aggodalmak.

Ugyanakkor az országban tapasztalt ünneplések azt mutatják, hogy a lakosság többsége reménytejes a szankciók eltörlése miatt, mely egyúttal új korszakot nyithat Szíria számára, lehetőséget teremtve a gazdasági növekedésre, a nemzetközi kapcsolatok helyreállítására és az ország újjáépítésére. Szíria hosszú évek óta szenved a háború és az elszigeteltség miatt, de már látják a fényt az alagút végén.