Így szerezheti meg Donald Trump a TikTokot, most Kínánál pattog a labda
Donald Trump amerikai elnök kész csökkenteni a Kínára kirótt vámokat, aminek az is az ára, hogy a jelenleg kínai tulajdonban lévő TikTok az Egyesült Államokhoz kerülne.
Egy ideje nem titok, hogy Trump szeretné, ha a TikTok amerikai kezekbe kerülne, és erre továbbra is valósak az esélyek. Az USA első embere azt mondja, csökkentheti a Kínára kivetett vámok mértékét, hogy ezzel is segítse az üzlet létrejöttét.
A ByteDance valószínűleg már nem sokáig lesz a TikTok tulajdonosa, csak az lehet a kérdés, mely amerikai cég vásárolja meg a platformot. Trump arról is beszélt, hajlandó meghosszabbítani azt a határidőt, ami a TikTok megvásárlásáról szól, ami eredetileg április 5. lenne.
„Ami a TikTokot illeti, ebben Kínának szerepet kell játszania, talán egy esetleg jóváhagyás formájában. Szerintem ezt meg is fogják tenni” – mondta a TikTokról Trump, aki elég magabiztos azt illetően, hogy hozzájuk kerüljön az alkalmazás. Arra számít az amerikai elnök, hogy az első határidőig legalább a megállapodás körüli részletek körvonalazódni fognak.
Kína is válaszolt az amerikai vámokra
Kína számára fontos lenne az üzlet megkötése, miközben az USA 25 százalékos importadót vet ki az államokba érkező összes autóra, autóalkatrészre, mely egyúttal a globális kereskedelmi háború kiszélesedését eredményezheti.
NE HAGYD KI
A BBC megemlíti, a rendkívül népszerű alkalmazást ma már mintegy 170 millió amerikai is használja, így az USA komoly piacot jelent a TikTok számára. Csak a TikTokon 15 millió követője van Trumpnak, aki az első elnöki ciklusa alatt még be akarta tiltani a platformot. Elárulta, a legutóbbi kampánya során több milliárdos megtekintést ért el az alkalmazáson keresztül, így az is hozzájárulhatott a győzelméhez.
Az USA márciusban 20 százalékra emelte a Kínából származó összes importra kivetett vámokat. Kína saját vámok kivétésével válaszolt, többek között 10-15 százalékos adót vetett ki egyes amerikai mezőgazdasági termékekre. Emellett Peking több amerikai légiközlekedési, védelmi és technológiai céget is célba vett azzal, hogy felvette őket a „megbízhatatlan szervezetek listájára”, valamint exportellenőrzéseket vezetett be.