Íme egy új eszköz, melynek segítségével búcsút inthetnek a dialízisnek a vesebetegek
A közvetlenül a szervezetbe beépíthető mesterséges vese nemrégiben nyerte el az egyik amerikai vállalat 650 ezer dolláros pályázatát, így hamarosan elkészülhet a korszakalkotó eszköz első prototípusa.
A legfrissebb statisztikák alapján a veséket érintő betegségek nagyjából minden hetedik embert érintenek, és bár a legsúlyosabb szövődmények elkerülik a lakosság jelentős hányadát, vannak, akiknek éveket kell várniuk a transzplantációra.
Gyakran azonban még az átültetés sem orvosolja a problémákat, ezért a dialízis marad az egyetlen opció arra, hogy a pácienseket életben tartsák, máskülönben a szervezetük képtelen lenne pótolni a vesefunkciókat.
A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem nefrológiai osztályának szakemberei kifejlesztettek egy mesterséges vesét, amellyel fel lehet javítani emberek millióinak életkilátását és életminőségét, így elfelejthetik a kellemetlen mellékhatásokkal és folyamatos stresszel járó dialízist.
A művesét speciális emberi vesesejtekből állították össze, ezáltal elkerülhetik a kilökődés veszélyét, így többé nem kell attól tartaniuk a betegeknek, hogy hiába volt sikeres a transzplantáció, az immunrendszerük elutasította a létfontosságú szervet.
Mindez azt jelentené, hogy örökre búcsút inthetnek a gyakran fájdalommal és intenzív gyulladáscsökkentő gyógyszeres terápiával járó procedúrák tömkelegének, és minimalizálhatják a fellépő utóhatásokat is.
A pályázat elnyerése révén hamarosan legyárthatják a művese első prototípusát, melynek révén először kísérleti állatokon ellenőrizhetik, mennyire biztonságos és hatékony a működése, később pedig nekiláthatnak a humán vizsgálatoknak is.