Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Cukorbetegség kialakulása: felülírhatja a géneket az életmódváltás? Itt a válasz

Egy kutatás szerint a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás még akkor is csökkenti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát, ha arra egyébként genetikailag hajlamos az adott személy.

...svg content...Fotó: Unsplash
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Finn kutatók egy három éven át tartó vizsgálat eredményei által arra jutottak, hogy az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét a „magas genetikai kockázattal rendelkező” férfiak esetében. Nem ez az első vizsgálat, aminek eredménye azt mutatja, hogy az életmódváltással megelőzhető a diabétesz, ugyanakkor a Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism tudományos lapban megjelent publikáció segít feltárni a gének és a környezeti faktorok szerepét a cukorbetegség kialakulásában.

Mindemellett ez az első olyan tudományos eredmény, ami arra enged következtetni, hogy az életmódváltás a gének hatását is felülmúlhatja. A részleteket illetően azt írják, a tudósok összesen 600, 50 év feletti férfit vontak be a vizsgálatba. Ezek a résztvevők csoportos foglalkozásokon vettek részt, amelyen az egészséges táplálkozás és a fizikai aktivitás fontosságát hangsúlyozták. A klinikai táplálkozási szakértőktől mindenki egyéni táplálkozási tanácsadást kapott, valamint útmutatót az étrend kialakításához és az edzésterv elkészítéséhez a hároméves vizsgálati időtartamra. Soron kívül Budapest felkészült a pénteki havazásra: több mint 50 gép bevetésre kész

Ez idő alatt kétszer végeztek fizikai vizsgálatot és terheléses cukorvizsgálatot. A vizsgálatba bevont személyek genetikai vizsgálata azt mutatta, hogy a résztvevők nagyjából felének magas, míg másik felének alacsony volt a 2-es típusú cukorbetegségre való hajlama. A kontrollcsoportot 345 férfi alkotta, akik nem kaptak segítséget az életmódváltáshoz. Közülük 149-nek volt magas, 196-nak pedig alacsony a genetikai hajlama az említett diabétesz kialakulására – írja a HVG a Science Alert cikke alapján. De a beszámolóból az is kiderül:

A tanácsadáson részt vevő, magas genetikai kockázattal rendelkezőknél 6%-kal kisebb volt a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye a kontrollcsoport magas genetikai kockázatú tagjaihoz képest. A két csoport alacsony kockázatú tagjainak eredménye között nem volt szignifikáns a különbség. Továbbá a kutatók azt is megállapították, hogy az életkor előrehaladtával járó káros hatások – mint például az ember vércukorszintjének romlása – lényegesen kisebbek voltak a vizsgálati csoportban, mint a kontrollcsoportban.

A tudósok megjegyezték: bár a vizsgálatot még ki kell terjeszteni a nőkre, valamint nagyobb mintával is el kell azt végezni, az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy nem szabad beletörődni abba, hogy az ember genetikailag hajlamos a diabéteszre. Míg egy másik kutatás arra a megállapításra jutott, hogy az időszakos böjt segíthet a cukorbetegeken. A szakértők kiemelték: az egyik jól ismert diéta követésével a vizsgálatban résztvevők 80%-ánál remisszióba került a betegség. Ebben a cikkben pedig arról írtunk, melyek azok az ételek, amelyekből többet kellene fogyasztanunk egészségünk megőrzéséért.