Csillagászok megtalálták Naprendszerünk középpontját
Az emberiség történelme során először sikeresen felderítették bámulatos, 100 méteres pontossággal csillagrendszerünk gravitációs centrumát.
Az emberiség történelme során először sikeresen felderítették bámulatos, 100 méteres pontossággal csillagrendszerünk gravitációs centrumát.
Laikusok számára triviálisnak tűnhet egy tárgy súlypontjának meghatározása, azonban kozmikus objektumok esetén korántsem egyszerű lemérni egy rendszer központját.
A ScienceAlert beszámolója szerint a tudósoknak a számításokba bele kellett venniük az összes bolygó, aszteroida és hold potenciális húzóerejét is.
A Jupiterhez hasonló gázóriások masszív gravitációs ereinek köszönhetően a Naprendszer súlypontja kevéssel a Nap felszíne felett található – olvasható a The Astrophysical Journal tudományos lapban megjelent tanulmányban.
E tudás birtokában az asztronómusok sokkal finomabb mérésekkel azonosíthatják be a szupermasszív fekete lyukakból és a pulzárokból érkező gravitációs hullámokat. A szóban forgó mérések rendkívül érzékeny hibatartományban mozognak, ezért fontos tudni a lehető legnagyobb precizitással, mennyire távol helyezkedik el a Föld a Naprendszer baricentrumától.
Most, hogy jobban megértették a Naprendszer egyensúlyi helyzetét, a kutatók azt remélik, a gravitációs hullámokkal kapcsolatos vizsgálataik komoly fejlődésen mehetnek át.
Stephen Taylor, a NASA csillagásza a hivatalos sajtóközleményben elmondta,