Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nyomát vesztették egy hatalmas csillagnak az asztrológusok

Ám most úgy tűnik, megfejtették az eltűnt csillag rejtélyét.

...svg content...Fotó: NASA
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Nyomát vesztették egy hatalmas csillagnak az asztrológusok, ám egy új tanulmány most választ adhat rá, hogyan is tűnhetett el az égitest. A beszámoló szerint az objektumról először azt hitték a csillagászok, hogy fel fog robbanni, ezzel szemben váratlanul köddé vált. Kifejtik: az Androméda-galaxisban található, M31-2014-DS1 jelű vörös szuperóriás 2014 és 2016 között egyre fényesebbé vált, ami általában annak a jele a csillagoknál, hogy hamarosan felrobbannak és saját galaxisukat is túlragyogó szupernóvává válnak.

Ez az égitest azonban meglepő módon hirtelen halványodásnak indult, 2023-ra pedig teljesen észrevehetetlenné vált – emelik ki. A tudósok úgy vélik, az eset bizonyítéka lehet egy ritka jelenség, a bukott szupernóva létezésének. Az elmélet szerint vannak olyan csillagok, amelyek annyira óriásiak, hogy képtelenek szupernóvává válni. Ehelyett amikor összeomlanak, magjuk gyorsan fekete lyukká alakul, így nem jön létre robbanás. A tanulmány szerzői azt gondolják, ez történhetett a M31-2014-DS1-gyel is, ezért tűnt el a csillagászok szeme elől. Soron kívül Videón Ronaldo és Benzema gólja a nagy rangadóról

Ha igazuk van, akkor az égitest helyén egy csillagtömegű fekete lyuk képződött, amelynek röntgensugárzását tudniuk kellene érzékelni is. Ez egyelőre nem jött össze, szerintük viszont csak idő kérdése, és bizonyítani tudják majd a fekete lyuk létezését – írta meg a 24.hu az IFLScience cikke alapján. Korábban mindemellett arról is beszámoltunk, hogy felülírja az eddigi elméleteket egy frissen felfedezett fekete lyuk: az objektum a korai univerzumból származik, és jóval „nagyobb az étvágya”, mint a korábban megfigyelt, hasonló korú fekete lyukaknak.

A NOIRLab csillagászai a Chandra Röntgenteleszkóp és a James Webb Űrteleszkóp segítségével fedezték fel a különleges fekete lyukat, ami az elméleti limitet 40-szeresen lépi át az anyagfogyasztása tekintetében. A szakértők szerint a LID-568 jelzésű fekete lyukra az átlagosnál lényegesen intenzívebb röntgensugárzás hívta fel a figyelmüket, s mint magyarázták: a fekete lyuk körüli gázkiáramlás arra utal, hogy olyan rendkívüli tempóban vonzza magához és nyeli el az anyagot maga körül, ami meghazudtolja az eddigi elméleteket.

A jövő iPhone-jai felismerik, ha szemüvegre van szükségünk

Az új szabadalom élesítésére viszont még várni kell egy darabig.

Videón Ronaldo és Benzema gólja a nagy rangadóról

Cristiano Ronaldo és Karim Benzema ezúttal egymás ellen játszottak, a francia klasszis lehetett a boldogabb.