Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Csillagászok észrevehették egy fekete lyuk születését

Nem mindennapi jelenségnek lehettek szemtanúi asztronómusok, minden bizonnyal ugyanis egy kisebb méretű fekete lyuk keletkezését figyelhették meg.

...svg content...Twenty20
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

2018-ban a csillagászok egy rejtélyes jelet észleltek, amely mintegy 200 millió fényév távolságból érkezett – először azt hitték, hogy egy szupernóva, de sokkal fényesebb és gyorsabb volt, mint bármely korábbi csillagközi robbanás.

Az esemény, amely később a hozzá illő „Tehén” becenevet kapta, évekig fejtörést okozott a tudósoknak. Az MIT csillagászokból álló csapata a szokatlan villanást egészen a forrásáig követte nyomon, majd rátaláltak nagy energiájú röntgenimpulzusok millióra, amelyek szabályos időközönként, 4,4 ezredmásodpercenként villantak fel. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A csillagászok összeszedték az adatokat, és megállapították, hogy a felvillanásokat kibocsátó objektum legfeljebb 1 000 kilométer széles lehet, tömege pedig kevesebb mint 800-szorosa a Nap tömegének, vagyis nem elég nagy ahhoz, hogy egy kifejlett fekete lyuk legyen.

Valószínűleg egy kompakt objektum születését fedeztük fel egy szupernóva szívében” – mondta Dheeraj Pasham, az MIT kutatója és a Nature Astronomy című folyóiratban a héten megjelent tanulmány vezető szerzője.

A másik potenciális magyarázat szerint a „Tehén” valójában mégiscsak egy szupernóva volt, amely egy haldokló neutroncsillag létrejöttéhez vezetett, ám ez a robbanás sokkal erősebbnek bizonyult, mint amire egy ilyen esemény során számítani lehet.

Az energia mennyisége nagyságrendekkel több volt, mint egy tipikus magösszeomlásos szupernóva esetében; a kérdés csak az, hogy mi hozhatta létre ezt a további energiaforrást. Mindez normális szupernóvákban is előfordul, de eddig még nem láttunk ilyet, mert ez egy rendezetlen folyamat. Úgy gondoljuk, hogy ez az új bizonyíték megnyitja a lehetőséget a bébi fekete lyukak és a bébi neutroncsillagok detektálására” – magyarázta Pasham.

Pasham és csapata most azt vizsgálja, hogy a szupernóva során valóban születhetett-e egy kisebb méretű fekete lyuk. Bármi is legyen a végeredmény, a felfedezés átírhatja az univerzum megértésének módját, és talán a kompakt égitestek egy teljesen új osztályára bukkanhatnak, amit eddig egyszer sem sikerült beazonosítani.