Csernobili gombák védhetik meg az űrhajósokat a kozmikus sugaraktól
A marsi emberi missziók egyik legnagyobb kihívását a legénység halálos, űrbéli sugárzásoktól való megvédése jelenti.
A marsi emberi missziók egyik legnagyobb kihívását a legénység halálos, űrbéli sugárzásoktól való megvédése jelenti.
Nemzetközi egyetemek kutatócsapatai egyöntetűen azt állítják, egy eléggé meglepő módszer lehet a megoldás a problémára, mégpedig az, ha a csernobili atomerőmű közelében lévő, radioaktív sugárzásokat elnyelni képes gombákból építenének pajzsokat a jövőbeni Mars-bázison.
A New Scientist tudományos lapban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a Nemzetközi Űrállomáson már sikerrel lefolytatták az előzetes kísérleteket, melyek során megfigyelték, hogy ezek a gombák blokkolni tudtak egyes káros sugarakat.
Az ISS-en végzett kutatások mögött Johns Hopkins Egyetem és a Stanford tudósai állnak, akik a Cryptococcus neoformans faj egyedeiről bebizonyították, hogy a kozmikus radiáció 2%-át abszorbeálni tudták.
Mindez természetesen nem elég ahhoz, hogy biztonsággal megvédje az asztronautákat, azonban tudni kell, hogy a szóban forgó gombafonál-réteg mindössze 2 milliméter vastagságú volt. A kutatók úgy gondolják, hogy ezzel szemben egy 21 centiméter vastagságú réteg már elegendő lenne ahhoz, hogy távol tartsa a marsi telepesektől a káros sugarakat.
Azon is morfondíroztak már, hogy ezeket a speciális gombaszöveteket bele lehetne szőni a szkafanderek ruhaanyagába, egyetlen hátulütője ennek a módszernek csupán az, hogy a gombapajzs így képtelen lesz újranöveszteni magát – számolt be róla a New Scientist szaklap.