A vezetőség zöme és több munkatárs is felmondott egy budapesti gyermekotthonban
Az intézmény korábbi vezetője szerint olyan feltételeket kellett volna elfogadnia, amelyek sem szakmailag, sem emberileg nem voltak már vállalhatók számára.
A budapesti Cseppkő Gyermekotthonban a vezetőség zöme és több munkatárs is felmondott, ezért az intézményt múlt szerda óta megbízott igazgató vezeti – értesült a 24.hu. A lap az intézményben dolgozó forrásaira hivatkozva azt írja, az áll a háttérben, hogy többen nem voltak hajlandóak kitölteni a szenzitív adatok közlését követelő feddhetetlenségi nyilatkozatot. Ezt a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság is megerősítette a 24.hu-nak. Az intézmény központi titkárságán pedig azt mondták, hogy a múlt hét óta megbízott igazgatóként Deákné Szitár Ildikó, a Szilágyi Erzsébet Gyermekotthon igazgatóhelyettese irányítja a gyermekotthont.
A lap emlékeztet: a gyermekvédelemben dolgozóknak egy júniusban közzétett rendelet szerint átfogó alkalmassági vizsgán kell átesniük, amelynek részét képezi egy ötszáz kérdésből álló teszt is. Ebben egyebek mellett arra is kíváncsi a Belügyminisztérium és a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ), hogy a dolgozók félnek-e a sötétben. A munkavállalók kifogástalan életvitelét felmérő kérdéssorban szerepel olyan kérdés is, hogy mi a válaszadó családi állapota, kivel él együtt, és mióta, a hozzátartozóikról adatokat is kell szolgáltatni. A gyermekvédelmi dolgozóknak pedig nemi életükről és irányultságukról is nyilatkozniuk kell egy szakpszichológusnak.
Ha ezt az átvilágítást nem vállalják, akkor nem folytathatják a munkájukat. A témával kapcsolatban ebben a cikkben írtunk bővebben. A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság azt is megerősítette, hogy a feddhetetlenségi nyilatkozat áll a felmondások hátterében: „A Cseppkő Gyermekotthoni Központ igazgatójának 2024. augusztus 21-én a jogszabály erejénél fogva azonnali hatállyal szűnt meg a munkaviszonya, mert a kifogástalan életvitel ellenőrzését ellehetetlenítette azzal, hogy az ellenőrzés alapjául szolgáló adatlapot nem írta alá”.
„A Cseppkő Gyermekotthoni Központban (Budapest) válaszadásunkig 18 főnek, a munkavállalók 16,3 százalékának szűnt meg a munkaviszonya közös megegyezéssel, amit a munkavállalók kezdeményeztek a kifogástalan életvitel ellenőrzés miatt” – tették hozzá. A 24.hu-nak a Cseppkő Gyermekotthon korábbi vezetője, Herczeg Krisztián pedig azt írta: „A 14 évnyi gyermekotthoni igazgatói poszttól fájó szívvel és saját döntésem alapján búcsúztam el. Ennek oka az volt, hogy a gyermekek szeretete ellenére olyan feltételeket kellett volna elfogadnom, amelyek sem szakmailag, sem emberileg nem voltak már vállalhatók számomra”.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy az állami gyermekvédelmi vezetők átestek a pszichológiai alkalmassági vizsgálaton, amelyet 273 vezetőnél irányoztak elő. Közülük – például betegség vagy más ok miatt – 268 fő vizsgálata zajlott le. Pedofíliára való hajlamot a vizsgálat nem tárt fel egy vizsgált személy esetében sem. Ezt a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára, Fülöp Attila írta meg közösségi oldalán. Egyúttal azt is elárulta, hogy két vezetőt minősített alkalmatlannak a klinikai szakpszichológusokból álló bizottság személyiségzavar miatt, s a szükséges munkáltatói lépések itt megtörténnek.