Jó és rossz oldala is van a böjtölésnek egy kutatás szerint
A kutatók arra voltak kíváncsiak, mi történik a szervezetben, ha nem eszünk 7 napig. Több fontos megállapítást is tettek ennek nyomán.
Világszerte több milliárd ember böjtöl rendszeresen vallási okokból, vagy épp azért, hogy csökkentsék a testsúlyukat, eddig azonban nem lehetett pontosan tudni, a hosszan tartó kalóriakorlátozás milyen biológiai változásokat indít el a szervezetben. A Nature Metabolism szaklapban megjelent tanulmány most rámutatott, jó és rossz oldala is van a koplalásnak – írja a 24.hu az IFLScience-re hivatkozva.
A kutatók 12 önkéntest kísértek figyelemmel a 7 napos böjtjük során, akik ez idő alatt csak vizet fogyaszthattak. Hozzáteszik, a szakemberek közel 3000 különböző vérfehérje változásait követték végig, s elsőként azt vették észre, hogy az önkéntesek szervezete a böjt első napjaiban energiaforrást váltott, és a glükóz helyett az elraktározott zsírt kezdte el égetni.
Ennek az lett az eredménye, hogy a résztvevők átlagosan 5,7 kilogrammot fogytak a hét során, a súlyuk pedig azután is megmaradt, hogy újra elkezdtek enni. Meglepő módon a kutatók nem észleltek jelentős változást a vérfehérje szintjében a böjt első napjaiban, a harmadik nap után azonban mindez jelentősen megváltozott – emelik ki a cikkben.
Egyéb egészségügyi hatások
Megfigyelték például, hogy a SWAP70 fehérje plazmaszintje is csökkent, amely markernek alacsony szintjét összefüggésbe hozták már a rheumatoid arthritis (RA) kockázatának csökkenésével is. Ez egy olyan autoimmun betegség, amelynél az immunrendszer teszi tönkre az ízületi porcokat, végeredményben súlyos mozgáskorlátozottságot okozva – jegyezték meg.
Mindemellett azt is megállapították, hogy a HYOU1 nevű fehérje szintje jelentősen csökkent, és mivel ez a vegyület összefüggésbe hozható a koszorúér-betegséggel, a tartós étkezés nélküli időszak jótékony hatással lehet a szív egészségére. Ugyanakkor több negatív egészségügyi hatást is azonosítottak: ilyen például, hogy véralvadási anomáliák léphetnek fel, amelyek növelik a trombózis kockázatát.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy új tanulmány szerint az egészségtelen táplálkozás demenciát okozhat: ezen megállapításra azt követően jutottak a szakértők, hogy 108 Alzheimer-kórós és 330 egészséges embert vizsgáltak meg. De azt is megírtuk, hogy egy kutatás szerint csökkentheti a demencia kockázatát a multivitamin rendszeres szedése.