Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,94 Ft
Euró
394,20 Ft
Font
458,74 Ft
Bitcoin
64,528 $

Bizarr jóslatokat hozott létre a mesterséges intelligencia a jövővel kapcsolatban

Egészen furcsa előrejelzéseket tettek a jövőnkről a világ egyik legerősebb algoritmusa segítségével.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egészen furcsa előrejelzéseket tettek a jövőnkről a világ egyik legerősebb algoritmusa segítségével.

A 2020-as év tudományos szempontból kétségkívül egy meglehetősen furcsa esztendővé sikeredett, elég csak belegondolnunk a fel-felbukkanó fémmonolitokra, a különféle bizarr felfedezésekre, valamint természetesen a koronavírus-járványért felelős kórokozóra. Soron kívül Hiányosságokat fedezett fel az UniCredit Banknál az MNB, 28 milliós bírságot szabott ki

Az idei káoszon felbuzdulva Janelle Shane arra kérte a GPT-3 névre keresztelt szöveggeneráló algoritmust, hogy jósolja meg a jövőt – számolt be róla az AI Weirdness magazin.

Kijelenthetjük, hogy az eredmény szórakoztató, egyben félelmetes lett, ugyanis a mesterséges intelligencia gyilkos orchideákat, hatalmas varangyos békákat, illetve embereket elpusztító pöfeteggombákat jósolt, amelyek közül egyik sem túlságosan reális opció még a mostani krízis közepette sem.

Az egyik sci-fibe illő szövegmorzsában az AI azt írta, hogy a „kutatók attól tartanak, hogy a Naprendszerünket földönkívüli civilizációk által előállított lézersugarakkal rombolhatják”, valamint hogy „apró drónokkal hat gyilkos cápát öltek meg egy hajóroncsban”.

Könnyen láthatjuk, hogy még a világ legfejlettebb algoritmusai, mint például a GPT-3 és a GROVER sem képesek arra, hogy egy óriási szótárból koherensen, kontextussal összefüggésben alkossanak meg olyan mondatokat, amelyek egy adott témához kapcsolódnak.

Ha dadaista újságírórobotokként alkalmaznák őket, akkor felettébb frappáns és vicces címadók lehetnének. Ki ne akarna elolvasni egy olyan cikket, aminek például az a címe, hogy „miért macskák a sárkányok, és miért érzik magukat izgatottan?”

Egyelőre még maguk a kutatók sem értik, miért gondolta úgy a GPT-3, hogy saját megfogalmazást választ, ezért valószínűleg még évekig csak találgathatunk arról, hogy a „skorpiók a Hold sötét oldalán” és a „hé, Curiosity rover, ne kergesd az árnyékban futkosó bogarakat” című cikkek vajon hogyan jöhettek létre.