„Biológiai Fukusima” Brazília koronavírus-járvány elleni védekezése
A világon Brazíliát érintette legérzékenyebben a tavaly március óta tartó covid-pandémia, helyi orvosok véleménye szerint Bolsonaro kabinetje nem tett meg mindent annak érdekében, hogy megfékezzék a koronavírus terjedését.
Miközben a koronavírusos páciensek és a fertőzésben életüket vesztett betegek száma az elmúlt hónapokban jelentősen visszaesett, brazil orvosok elhatározták, hogy levonják a végkövetkeztetéseket a járvány első éve után.
A Duke Egyetem neurobiológusa, Miguel Nicolesis a Scientific American tudományos magazinnak adott hosszabb interjújában elmondta, valóságos biológiai kísérletnek élte meg azt, amit a brazilok járványkezelés apropóján műveltek.
Nicolesis és kollégái vezették azt a munkacsoportot, melyet a brazil kormány bízott meg azzal, hogy adjanak tanácsokat, miként lehetne megakadályozni a koronavírus elburjánzását. Az országban akkortájt mutatták ki először az azóta világszerte dominánssá vált P.1 mutációt, és annak ellenére, hogy tudtak létezéséről, nem szóltak senkinek sem róla.
„Miközben naponta emberek ezreinek tragédiájáról szóltak a hírek, az egészségügyi ellátórendszer pedig az összeomlás szélére került, a szövetségi kormány, élén Brazília elnökével, lényegében semmit sem tett annak érdekében, hogy javuljon a helyzet” – fogalmazott a szakember.
Nicolesis nevetségesnek és tudományos szempontból megalapozatlannak nevezte Jair Bolsonaro korábbi nyilatkozatait, melyek alapján szinte csodaszerként kezdték el alkalmazni súlyos tüneteket produkáló koronavírusos pácienseken a hidroxiklorokint, amiről később kiderült, ronthat a betegek állapotán.
A neurobiológus professzor egyenesen „biológiai Fukismának” hívta Brazília járványügyi intézkedéseit, azzal ugyanis, hogy nem tették kötelezővé a maszkviselést és a közösségi távolságtartást, illetve nem kötötték le a megfelelő mennyiségű vakcinákat, emberek százezreit sodorták végveszélybe.