Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Aszteroidából származó minta: meglepő eredmények születtek, a kutatók is furcsállják

A mintában lévő apró darabok világos színű, fényvisszaverő bevonattal rendelkeznek, amelynek kémiai elemzése kimutatta, hogy magnéziumot, nátriumot és foszfátot tartalmaz. Ez azért furcsa, mert ilyen anyagok jellemzően nincsenek az aszteroidákban.

...svg content...Fotó: Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA felvétele az OSIRIS-Rex amerikai űrszondáról, miután az ejtőernyő fékezte űreszköz az általa begyűjtött aszteroidamintával földet ért a sivatagban, az Utah állambeli Dugway térségében 2023. szeptember 24-én. A 2016 szeptemberében a floridai Cape Canaveral űrközpontból indított űrszonda mintegy 250 grammnyi kőzetmintával tért vissza, amit 2020 októberében gyűjtött be a Földtől mintegy 320 millió kilométerre lévő, felhőkarcoló méretű Bennu aszteroidán. A mintákat a NASA texasi laborjába szállítják elemzésre. Az OSIRIS-Rex az első amerikai űreszköz, amely aszteroidáról gyűjtött mintát. MTI/EPA/NASA/Keegan Barber
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Korábban beszámoltunk róla, hogy szeptember végén ért földet Utah államban egy kapszula, amelyben 250 gramm körüli tömegű, a Földtől nagyjából 350 millió kilométerre lévő Bennu aszteroidáról gyűjtött mintát még 2020-ban az OSIRIS-Rex űrszonda. Miután a tudósok felnyitották az űrkapszulát, az eszköz belsejében „fekete színű port és homokszem méretű törmeléket” találtak.

A NASA szakembereinek a lélegzete is elállt, amiért „egy tudományos kincsesdoboz” került a birtokukba, s alig várták, hogy elkezdhessék kielemezni a mintát. Az ezzel kapcsolatos munka azóta is tart, ám közben újabb megállapításokat is tettek: az aszteroidaminta olyan létfontosságú elemeket tartalmaz, melyek megalapozhatták az életet a Földön annak idején. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az egyik tudós, Dr. Jason Dworkin októberben kifejtette, a minta vizet, emellett közel 5 tömegszázalékban szenet is tartalmaz, ami az egyik legmagasabb szénkoncentrációjú aszteroidában, melyet eddig vizsgáltak. A HVG az IFLScience-re hivatkozva megjegyzi, a kapszulát még mindig nem tudták teljesen kinyitni, ennek elhárításán jelenleg is dolgoznak.

A részletes elemzés eredményeire még várni kell

Ám némi anyaghoz már sikerült hozzáférniük: ez jelenleg 70,3 grammot jelent, ami elég jó eredménynek számít abból a szempontból, hogy összesen 120 gramm anyaggal számol az amerikai űrügynökség. Az Arizonai Egyetem kutatója, Dante Lauretta is kiemelte: a mintában nagyon sok olyan anyag van, ami a Naprendszer születésénél, nagyjából 4,5 milliárd évvel ezelőtt volt jelen.

Emellett rengeteg benne a szerves vegyület, valamint a hidratált ásvány formájában lévő víz, ami elmondása szerint azt sugallja, hogy az aszteroidák szállíthatják a vizet a Földhöz hasonló bolygókra, és az sem kizárt, hogy ezek az objektumok lehettek az élet építőkövei évmilliárdokkal ezelőtt. A cikkben megjegyzik, a szakemberek most aminosavak után kutatnak a mintában.

A benne lévő apró darabok világos színű, fényvisszaverő bevonattal rendelkeznek, amelynek kémiai elemzése kimutatta, hogy magnéziumot, nátriumot és foszfátot tartalmaz. Mindez Lauretta szerint jelenleg fejtörést okoz, mivel ilyen anyagok jellemzően nincsenek az aszteroidákban. Hozzáteszi, a részletes elemzés eredményeire egyelőre várnunk kell, az viszont kétségtelen, hogy rendkívül izgalmas összetétele van a Bennu aszteroidának.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.