Bámulatos képeken csodálhatjuk meg a csillagok születését
Amerikai asztronómusok a július 4-i ünnepet egészen egyedi formában tartották meg – vadonatúj fotókat tettek közzé, melyeken kozmikus tűzijátékot láthatunk.
Amerikai asztronómusok a július 4-i ünnepet egészen egyedi formában tartották meg – vadonatúj fotókat tettek közzé, melyeken kozmikus tűzijátékot láthatunk.
A szenzációs felvételeket infravörös és rádiósugárzások által fiatal csillagok keletkezése nyomán kirajzolt mozaikokból rakták össze.
A fényképen a G286.21+0.17 nevű csillagköd látható, ami nagyjából 8 ezer fényévre található a Földtől a Tejútrendszer Carina régiójában, a Hajógerinc csillagképben. Ezen a részen a csillagok sűrű molekuláris felhőkben képződnek, miközben a porok és a gázok óriási hő és nyomás hatására felbomlanak.
A jelenség képalkotásához két eltérő elektromágneses hullámmal rendelkező teleszkóp, az ALMA és a Hubble által begyűjtött adatokat összesítették. Az így elkészült felvétel fantasztikus módon ábrázolja, mi is történik pontosan az univerzum ezen szegletében.
Az ALMA teleszkóp jeleit lila színnel láthatjuk, melyek az éppen születendő csillagok bölcsőjében található felhőket reprezentálják, miközben a Hubble infravörös szenzora a sárga és vörös területeket világítja meg.
Ezeken a lélegzetelállító fotókon több ezer éppen alakulófélben lévő fiatal csillagok csoportosulásait csodálhatjuk meg, ahogyan robbanásszerűen törnek ki a nebulák közepéből.
A folyamatok során felszabaduló energiák és sugárzások a molekuláris felhők tisztulását okozzák, a fennmaradt gázhalmazok pedig akár hosszú évmilliókig biztosíthatják a procedúra lezajlását.