Bálnák nyelvén kommunikáló hajókkal előzhetőek meg a tengeri balesetek
Amerikai kutatók egy korszakalkotó megoldással álltak elő, amivel megelőzhető a hatalmas kék bálnák migrációja esetén a hajókkal való ütközésük.
Amerikai kutatók egy korszakalkotó megoldással álltak elő, amivel megelőzhető a hatalmas kék bálnák migrációja esetén a hajókkal való ütközésük.
A Cell tudományos folyóiratban megjelent legújabb tanulmányból megtudhattuk, hogy jelentős változások figyelhetőek meg a kék bálnák kommunikációjában, még mielőtt megkezdik a vándorlásukat dél felé.
Ezen hangok nyomon követésével a Stanford Egyetem tudósai képesek előrejelezni a migrációt, amiről tájékoztathatják a hajók kapitányait, ezáltal elkerülhetőek a tengeri emlősök halálával végződő kellemetlen balesetek.
A kék bálnák a Csendes-óceán északkeleti régiójában tartózkodnak nyáron, ősz kezdetén azonban megkezdik útjukat a melegebb vizű közép-amerikai vizek felé, ahol párosodnak, valamint kivárják a tél enyhülését.
A bálnák a kutatók elmondása szerint minden éjjel énekelnek, viszont amint megkezdődik a vándorlás, hirtelen megváltoztatják a hangjukat és nappal kezdenek el egymás között társalogni.
William Oestreich, a Stanford Egyetem biológusa és a publikáció társszerzője a következőképpen magyarázta a bálnák viselkedését:
A figyelmeztető jelzések korai érzékelésével a bálnák és a tengerészek is jól járnának – míg a gigantikus emlősök pusztulását minimalizálni lehetne ebben az időszakban, addig a hajósok életét is megmenthetnék a szerencsétlen tragédiáktól.