Az összes szervet károsíthatja az elhúzódó Covid-betegség még az egészséges fiataloknál is
A korábban egészséges és fiatal koronavírus-pácienseknél a megfertőződés után négy hónappal súlyos szervproblémák alakultak ki, amelyekre egyelőre nem találtak magyarázatot az orvosok.
A korábban egészséges és fiatal koronavírus-pácienseknél a megfertőződés után négy hónappal súlyos szervproblémák alakultak ki, amelyekre egyelőre nem találtak magyarázatot az orvosok.
Egyre több embert érint az elhúzódó Covid-betegség, mely során a koronavírus-fertőzés tüneteinek első jelentkezése után még hosszú hetekig, akár hónapokig fennállhatnak a kellemetlen panaszok, amik véletlenszerűen változtatják intenzitásukat.
A legutóbbi tanulmányban 500 elhúzódó Covidos pácienst vizsgáltak meg, akik az alacsony kockázati csoporthoz tartoztak, vagyis fiatalok voltak, meghúzódó alapbetegségben pedig egyáltalán nem szenvedtek. A tudósok MR-vizsgálatokat, vérteszteket, fizikai méréseket végezetek el rajtuk, valamint online közvélemény-kutatásokat is tartottak – olvasható a The Guardian riportjában.
Az előzetes eredmények alapján a páciensek 70 százalékánál egy vagy több szerv – főként a szív, a tüdők, a máj és a hasnyálmirigy – esetében négy hónappal a diagnózis után kimutatható elváltozások léptek fel.
Amitava Banerjee, a University College London kardiológus professzora elmondta,
Gyakran az elhúzódó Covidos tünetek összefüggésben álltak azzal, hogy éppen melyik szervet érintette károsodás. Észrevették, hogy a légszomj például a tüdő, az emésztési zavarok pedig a hasnyálmirigy és a máj elváltozásaival volt szoros kapcsolatban:
Banerjee kiemelte, az eredményeket fenntartással kell kezelni, mivel a páciensek egy részénél korábban nem diagnosztizált elváltozások lehettek jelen, így nem biztos, hogy közvetlenül a COVID-19 fertőzés a felelős a problémákért.