Az exobolygók színe megmutatja, lakható-e az égitest
Kutatók azt állítják, hogy az emberi léthez nélkülözhetetlen körülmények a Naprendszeren kívül lévő planétákon is megtalálhatóak, ezeket pedig egy új módszer segítségével határozhatják meg.
Az amerikai Cornell Egyetem csillagászai egy korszakalkotó megoldással rukkoltak elő, amellyel könnyen kideríthető, alkalmas-e egy exobolygó arra, hogy esetlegesen túléljen rajta az ember. A Királyi Csillagászati Társaság havilapjában, a Monthly Noticesben megjelent tanulmányban a tudósok az égitestek felszínének színét és a róluk visszaverődő fényt vizsgálták.
A kutatás során a csillagászok a Naphoz hasonló csillagokat és a Földdel majdnem azonos bolygókat vizsgáltak. Végül egy olyan algoritmust alkottak meg, amellyel a planétáról és a csillagról érkező fények alapján ki lehet számítani az adott égitest klimatikus viszonyait.
Például ha egy bolygó sziklás és rajta a fekete bazalt a domináns, akkor több fényt képes elnyelni és magasabb rajta a hőmérséklet. Ha viszont egy homokos felületű, felhőkkel tarkított égitestről beszélünk, akkor sokkal több fényt tükrözhet vissza, a felszíne pedig hűvösebb lesz.
Jack Madden asztronómus a kutatás eredményeit a mindennapjaink egyszerű analógiájával magyarázta:
A másik társszerző, Lisa Kaltenegger szerint a csillagok és bolygók esetében valóban minden ugyanúgy történik, mint a ruhánkkal:
Az új módszer megkönnyítheti a lehetséges élhető exoplanétákra irányuló kutatásokat. Az asztronómusoknak már csak egy olyan óriási űrtávcsőre kell hagyatkozniuk, amellyel nagy részletességgel kémlelhetik az univerzumunk egén lévő égitesteket – ilyen lesz például a James Webb űrteleszkóp, melyet a NASA előreláthatólag 2021 márciusában tervez Föld körüli pályára állítani.
Közben érdekes sugárzásokat észleltek, melyek a Tejútrendszerből érkeztek: