„Az emberiség öngyilkos háborút folytat a természet ellen”
Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára egy rendkívül erős beszédében úgy fogalmazott, hogy romlottá tettük a bolygónkat azzal, hogy az egész emberiség egy „öngyilkos háborút” folytat a természet ellen
Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára egy rendkívül erős beszédében úgy fogalmazott, hogy romlottá tettük a bolygónkat azzal, hogy az egész emberiség egy „öngyilkos háborút” folytat a természet ellen – idézte a BBC.
Guterres már többször jelezte, hogy az ő főtitkárságának ideje alatt az ENSZ első számú prioritása az lesz, hogy folyamatosan romló klímahelyzet ellen globális fellépjenek a világ nemzetei. A legújabb beszédében bejelentette, hogy a következő évtől kezdve az a fő cél, hogy egy globális koalíciót sikerüljön kiépíteni, melynek küldetése a káros anyag kibocsátásának nullára való csökkentése.
A főtitkár szerint ezt úgy kellene elérni, hogy minden egyes ország, város, pénzintézet és vállalat olyan terveket dolgoz ki, amivel egy zéró-kibocsátásos működésre állnak át legkésőbb 2050-ig. Hozzátette: eljött az ideje a határozott fellépésnek, hogy tegyünk egy újabb mozzanatot e cél elérése érdekében.
Guterres szerint ezt úgy lehetne elérni, ha megadóztatjuk a szénkibocsátást, valamint folyamatosan csökkentjük a fosszilis tüzelőanyagokra való állami és magánszektorbeli támogatásokat. Az adóterhekkel elsősorban a szénkibocsátókat és a „szennyezőket” kell sújtani, vagyis egy olyan adórendszert kialakítani, mely súlyosabb terhet ró a kibocsátokra.
Ezen felül mindenhol érdemes lenne integrálni a „szénsemlegesség” célkitűzését, és ennek fényében kell meghozni a legtöbb gazdasági és fiskális döntést, valamint szerinte globális kötelességünk, hogy minden olyan országnak segítsünk, akik már tapasztalják a klímaváltozás pokoli hatásait.
Guterres ugyan azt elismerte, hogy meglehetősen ambíciózusak ezek a tervek, de szerinte itt az ideje a radikális fellépésnek. A főtitkár a BBC-nek nyilatkozva kifejtette, jelenleg egyértelmű a tudomány állása a klímaváltozás terén:
Az ENSZ főtitkára kihangsúlyozta, amennyiben nem indul el a globális és összehangolt fellépés, katasztrofális átlaghőmérséklet-emelkedésre lehet számítani, ami akár a század végére plusz 3-5 Celsiust is jelenthet. Guterres szerint már megérzi a bolygó a klímaváltozás hatásait:
ÍGÉRETES FEJLESZTÉSBE KEZDTEK, AMI AZ ÜZEMANYAGOK TERÉN HOZHAT FORRADALMAT
Guterres szerint minden egyes országnak jelentős vállalást kell tenniük, hogy csökkentség a káros anyag kibocsátási szinteket, erre legkésőbb a következő nemzetközi klímakonferenciáig van idejük. A klímaválság mellett pedig szükség lesz arra is, hogy az országok elkezdjenek foglalkozni a biodiverzitás válságával, hogy megforduljon a trend, és ne kerüljön ennyi állat- és növényfaj kihalásra.
Kiemelte, hogy az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kína, Japán, Dél-Korea és még 110 ország elkötelezte magát amellett, hogy a század közepére már karbonsemlegessé válna, azonban hozzátette, reményei szerint ezek a gondolatok majd egy mozgalom formájában is testet öltenek.
Guterres saját bevallása szerint optimista ezen a téren, ugyanis a technológia sokat segíthet nekünk a célok elérésében, melyre egy fontos példát is felhoz: egy szénerőművet sokkal költségesebb felépíteni, mint egy megújuló energián alapuló erőművet, amellett, hogy az utóbbi sokkal biztonságosabb és kíméletesebb a bolygónknak.