Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az Amnesty szerint Izrael „kirívóan megszegte” a palesztinok oltására vonatkozó kötelezettségeit

A jogvédő csoport szerint a palesztinok beoltásának megtagadása az Izrael által elfoglalt Ciszjordániában és Gázában, egyenesen az „intézményesített diszkrimináció” jele.

...svg content...Jeruzsálem, 2021. április 6. Benjámin Netanjahu miniszterelnök (k) csoportkép készítésén vesz részt a parlamenti pártok vezetõivel az új izraeli törvényhozás alakuló ülése után a parlament, a knesszet jeruzsálemi épületében 2021. április 6-án. Az elnök Benjámin Netanjahut, a Likud párt elnökét kérte fel ismét kormányalakításra. MTI/EPA/JERUSALEM POST/Marc Israel Sellem
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Amnesty International azzal vádolta Izraelt, hogy megszálló hatalomként „kirívóan” megszegi kötelezettségeit azáltal, hogy nem biztosított koronavírus elleni oltóanyagot ötmillió palesztin számára, akik a megszállt Ciszjordániában és a Gázai övezetben élnek, és ezt a jogvédők az „intézményesített diszkrimináció” jelének nevezték.

Az emberi jogi szervezet szerdán közzétett éves globális jelentése szerint a koronavírus-járvány olyan politikákat tárt fel, amelyek „állandóvá tették az egyenlőtlenségeket, a diszkriminációt és az elnyomást, és utat nyitottak a koronavírus-járvány által globálisan végzett, a Közel-Keleten és Észak-Afrikán belüli pusztítások előtt”, beleértve Izraelt és a palesztin területeket is. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

„Az Izraelben és a megszállt palesztin területeken az intézményesített diszkrimináció mértékének világos illusztrációjaként az izraeli hatóságok megtagadták ötmillió palesztin beoltását a megszállt Ciszjordániában és Gázában, amikor az oltási kampány 2020 decemberében elkezdődött az országban” – áll a jelentésben.

„Ez a lépés nyilvánvalóan megsértette Izrael mint megszálló hatalom kötelezettségeit a nemzetközi jog szerint.” – írták a jelentésben. Izrael, amely decemberben indította el oltási kampányát, gyorsan előrelépett a világ vezető oltási ütemű országává, mivel a teljes lakosság körülbelül 60 százalékának beadta a koronavírus elleni vakcina legalább első adagját.

Ezzel szemben a megszállt Ciszjordániában és a Gázai övezetben élő palesztinok számára az oltóanyag bevezetése elmaradt, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb adatai pedig azt mutatják, hogy Ciszjordániában, Gázában és Kelet-Jeruzsálemben több mint 282 ezer megerősített koronavírus-eset fordult elő, több mint 2970 halálesettel a palesztinok között.

A múlt hónapban a Palesztin Hatóság (PA) megkapta az első vakcinacsomagot az Egészségügyi Világszervezet közös kezdeményezésétől, a COVAX-tól, és 62 ezer adagot adott hozzá a megszállt Ciszjordánia oltási programjához, valamint egy kisebb tételben Oroszország Szputnyik V vakcinájából is kaptak írja a Middle East Eye.

A negyedik genfi ​​egyezmény értelmében Izrael köteles fenntartani „az orvosi és kórházi intézményeket és szolgáltatásokat, valamint a közegészségügyet és a higiéniát a megszállt területen”, beleértve a fertőző betegségek terjedésének megakadályozására irányuló intézkedések elfogadását is.

Az Amnesty új jelentésében felvázolta a palesztinok „intézményesített diszkriminációjának” egyéb formáit is Izraelben, illetve a megszállt területeken, ideértve több száz ember kényszerű kitelepítését, a jogtalan gyilkosságokat és a Gázai „illegális blokádot” is.

A jogvédő csoport szerint Izrael folytatja az emberi jogok szisztematikus megsértését, ideértve a nemzetközi jog szerinti palesztinok elleni bűncselekményeket is. „Az izraeli hatóságok több száz razziát tartottak Ciszjordánia-szerte a palesztinok letartóztatására, általában éjszaka, saját otthonukban … A letartóztatottakat az izraeli börtönökben, az előző években letartóztatott (megszállt palesztin területekről) származó palesztinok ezreivel együtt vették őrizetbe.”– mondta Amnesty.

Izraelen és a palesztin területeken kívül az Amnesty más eseteket is kiemelt, amelyekben a koronavírus-járvány tovább fokozta az egyenlőtlenségeket az észak-afrikai régióban, ideértve a migráns munkavállalók helyzetét az öböl több országában, valamint azt, hogy a régió vezetői hogyan használták fel a pandémiát arra, hogy folytassák az emberi jogok elleni támadásokat.

„A koronavírus-járvány brutálisan feltárta és elmélyítette az egyenlőtlenségeket mind az országokon belül, mind az országok között, és rávilágított arra, hogy vezetőink semmibe veszik közös emberségünket. Évtizedekig tartó megosztó politikák, félrevezetett megszorító intézkedések és a vezetők azon választásai, hogy ne fektessenek be a széteső állami infrastruktúrába, túl sok könnyű prédát hagyott ennek a vírusnak … Rendezetlen világgal nézünk szembe. A világjárvány ezen a pontján még a legmegtévesztettebb vezetők is küzdenének annak megtagadásával, hogy társadalmi, gazdasági és politikai rendszerünk megtört”

– áll Agnes Callamard, az Amnesty International új főtitkárának közleményében.