Az agy stimulációjával csökkenthető a Parkinson-kór előrehaladása
A legújabb adatok szerint a mély agyi stimuláció (DBS) jelentősen lassíthatja a parkinsonos páciensek tüneteinek súlyosbodását.
A legújabb adatok szerint a mély agyi stimuláció (DBS) jelentősen lassíthatja a parkinsonos páciensek tüneteinek súlyosbodását.
A Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának kutatói elmondták, ha sikerrel járnak a harmadik fázisú klinikai tesztelések, akkor a DBS lehet az első bizonyítottan hatásos kezelési módszere az egyik legkomolyabb neurodegeneratív betegségnek.
A DBS-t eddig kísérleti jelleggel használták, mivel ahhoz, hogy működőképes legyen, egyrészt agyműtétet kell végrehajtaniuk az orvosoknak, másrészt a korai stádiumban lévő parkinsonos betegek kapcsán mindez idáig nem támasztották alá a terápia hatékonyságát.
A kezelés során egy implantátumot helyeznek a páciens agyába, amely szórványos elektromos impulzusokkal gerjeszti a szerv egyes részeit.
Végre úgy tűnik, hogy a szakemberek hivatalosan is bizonyítani tudták a DBS sikerességét, mivel a több mint egy évtizede zajló kezelések során előrelépést figyeltek meg a Parkinoson-kórral rendelkező egyéneknél.
Gyógyszeres és kontrollcsoportokat is bevontak a vizsgálatokba, melyek során kiderült, hogy 5 éves terápia után a csupán gyógyszerekkel kezelt páciensek ötször nagyobb valószínűséggel produkáltak súlyosabb remegéseket a DBS-en átesett betegekhez képest.
A tanulmány szerzői, Mallory Hacker és David Charles elmondták, a felfedezéseik korszakalkotóvá válhatnak, az orvosok számára ezzel új módszereket tehetnek elérhetővé a Parkinson-kór időben való felismeréséhez és kezeléséhez.
Bár még véletlenszerű klinikai vakteszteket le kell folytatni 130 korai stádiumú páciensen, az előzetes eredmények rendkívül biztatóak.