Atommeghajtású űrrakéta kifejlesztésén gondolkodnak az amerikaiak
A Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) nemrég 14 millió dolláros szerződést kötött annak érdekében, hogy kifejlesszenek és leteszteljenek egy nukleáris hőmeghajtású rendszert (NTP).
A Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) nemrég 14 millió dolláros szerződést kötött annak érdekében, hogy kifejlesszenek és leteszteljenek egy nukleáris hőmeghajtású rendszert (NTP).
A Space.com online magazin beszámolója alapján az alapkoncepció egyszerű: a beépített reaktor hőt generál, majd ezt egy fúvócsövön átnyomva arra használják fel, hogy tolóerőt állítsanak elő.
A Gryphon Technologies vállalattal kötött megállapodás értelmében a DARPA az úgynevezett DRACO (Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations) programot fogja pénzügyileg támogatni, amelynek fő célja annak megvizsgálása lesz, hogy a nukleáris reakciók során keletkező extrém hőmérsékleteket alkalmazni lehet-e a meghajtórendszerekben.
A Gryphon vezető mérnöke, Tabitha Dodson a cég közleményében elmondta,
A DARPA szerint az NTP-rendszer 10 ezerszer nagyobb tolóerőt biztosíthat a mostani elektromos meghajtásokhoz képest, valamint kétszer, vagy akár ötször hatékonyabbá tehetőek, mint a jelenlegi kémiai elven működő meghajtóegységek.
Az ügynökség azt reméli, hogy a nukleáris hőmeghajtással az Egyesült Államok megerősítheti az erejét az univerzum Föld és Hold közötti terében, ezáltal riválisait is további fejlesztésekre kényszerítheti.
A NASA egy hasonló rendszert szeretne megalkotni a saját űrrakétáihoz. Jim Bridenstine, az űrhivatal adminisztrátora tavaly arról beszélt, forradalmasítani szeretnék az elkövetkező évben a meghajtással kapcsolatos technológiákat, így már ebben az évszázadban embert küldhetünk a Marsra, és akár kolóniákat is létrehozhatunk a vörös bolygó felszínén.
Egy ilyen új fejlesztésű meghajtással mesterséges gravitációt is kialakíthatnának az űrhajók fedélzetén, ezért minimalizálhatnák a súlytalanság állapotában hosszú távon fellépő egészségügyi problémákat.