Atommeghajtású Mars-misszióra készül a NASA
Ha sikerül végrehajtani az amerikai űrhivatal előzetes terveit, akkor nukleáris meghajtású űrhajóval 2039-ben embereket küldhetnek a Mars felszínére.
A NASA által finanszírozott National Academies jelentéséből kiderült, hogy az űrügynökség egy átfogó projekt keretében nukleáris hajtóműveket tervezhet meg az elkövetkező években.
Ha mégsem sikerülne teljesíteni a programban megfogalmazott pontokat, akkor veszélybe kerülhetnek a NASA jövőbeni tervei, elodázva ambiciózus missziók tömkelegét, mindazonáltal több évtizednyi megfeszített munka sem jelentheti azt, hogy az űrhivatal felkészült volna a nukleáris technológiára.
Bobby Braun, a NASA Jet Propulsion Laboratóriumának bolygókutató asztronómusa elmondta, legfontosabb feladatuk az, hogy a 21. század harmadik évtizedének kezdetéig befejezzék az atommeghajtású űreszközök finomhangolását, máskülönben képtelenség betartani a határidőket.
Jim Reuter, a NASA űrtechnológiai adminisztrátora szerint van még remény, a január 27-i gyűlésen az űrügynökség tanácsának ülésen közölte, pénzügyi forrásokkal is támogatni fogják a technológia fejlesztési költségeit.
Mindezek ellenére az Egyesült Államok államfője, Joe Biden még nem tette egyértelművé, pontosan hogyan képzeli el az űrprogramot elnöki ciklusa alatt, ezért egyelőre csak találgatni lehet, hogyan alakul majd a projekt sorsa.
Donald Trump ex-elnök 2020 decemberében írta alá a Space Policy Directive-6 nevű űrpolitikai irányelvet, amelyben arra sürgette a NASA-t az amerikai kormány, hogy minél hamarabb, lehetőleg a világon elsőként készítsék el az atomreaktorokkal működő kozmikus hajtóműveket.