Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Atomháború elkerülésére szólított fel a világ öt nagyhatalma

Ritka esetek egyike, hogy valamiben az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, az Egyesült Királyság és Franciaország is egyetért.

...svg content...Fotó: EPA/Fehér Ház/Adam Schultz
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A világ öt katonai nagyhatalma, az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai, akik mind atomfegyverrel rendelkeznek, ritka közös közleményben jelezték, hogy a világnak el kellene kerülnie az atomfegyverkezést és az atomháború.

„Erősen hiszünk abban, hogy az ilyen fegyverek minél nagyobb fokú elterjedését meg kell akadályozni” – fogalmazott az öt nagyhatalom, majd Ronald Reagan és Mihail Gorbacsov híres mondatát idézték, amely az 1985-ös genfi konferencián hangzott el: Soron kívül Most fotóval üzent Magyar Péter Orbán Balázsnak

„Senki nem tud megnyerni egy atomháborút és soha nem is szabad ilyet megharcolni”

Az öt hatalom a közös közleményben azt is megerősítette, hogy az atomfegyverek csakis védelmi célokat szolgálhatnak, éppen a háború és az agresszió elkerülése miatt lehet őket csak fenntartani – idézte a Deutsche Welle.

Az ENSZ BT öt állandó tagja továbbá elkötelezte magát, hogy jóhiszemű tárgyalásokba kezdenek egymással a jövőbeli atom-lefegyverzést illetően, amelyet minél hamarabb egy egyezmény formájában is szentesítenének.

A közös közleményben jelezték, hogy hatékony nemzetközi ellenőrzés alatt kell végrehajtani a jövőbeli leszereléseket, hogy a jövőben már ne is legyen szükség atomfegyverekre. Ennek mentén az Atomsorompó-egyezményt (NPT) is tervezik felújítani.

Ma Zhauxu, Kína külügyminisztere később erre vonatkozóan úgy fogalmazott, hogy a közös nyilatkozatot tevő országok a közös bizalom építésével fel tudják váltani a könyörtelen versenyt az egymással való koordinációval és együttműködéssel.

Az orosz külügy szintén közleményt adott ki a nyilatkozatra vonatkozóan, melytől megfogalmazásuk szerint az remélik, hogy egy ilyen politikai nyilatkozat segíthet a mostani turbulens időkben csökkenteni a nemzetközi feszültséget.

Az NPT, vagy ismertebb nevén Atomsorompó-egyezmény rendkívül fontos mérföldkő az atomfegyverkezés történetében, ugyanis pont azzal a céllal alkották meg, hogy fékezze a fegyverkezési versenyt és hosszabb távon elérje a leszerelést.

Az 1968-ban aláírt, 1970-ben hatályba lépett egyezményt már 191 ország írta alá, köztük az öt legnagyobb atomhatalom. Az NPT fenntartja, amit kijelentettek a nagyhatalmak is, hogy békefenntartás céljából lehet atomfegyvereket tartani.

Az egyezmény megszületése óta azonban egyedül Dél-Afrika volt az, amelyről közismert, hogy atomfegyvereket fejlesztett, azonban teljes arzenálját felszámolta, a többi hatalom még mindig jelentős készlettel rendelkezik.