Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A NASA-énál százszor erősebb atomreaktort építhet a világűrbe Kína

A kínai űrprogramban részt vevő mérnökök létrehozták az egyik leghatalmasabb méretekkel és óriási teljesítménnyel rendelkező kozmikus atomreaktor prototípusának tervezetét.

...svg content...Twenty20
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az ország űrprogramja azért építi meg a berendezést, hogy lépést tartson más űrügynökségekkel, amelyek szintén terveket szőnek a nukleáris reaktorokkal kapcsolatban – így például a NASA-val, amely nemrégiben felhívást intézett magánvállalatokhoz, hogy tíz éven belül fejlesszenek ki egy olyan nukleáris hasadási rendszert, amely a Holdra induló küldetések meghajtására alkalmas.

A kínai űrprogram, amely már megépítette a teljes reaktor néhány alkatrészét, a jövőben a Holdra és a Marsra irányuló küldetéseket is atomenergiával akarja ellátni. A kínai reaktor 1 megawatt elektromos energia előállítására lesz képes, ami százszor nagyobb teljesítményt jelent, mint az a berendezés, amelyet a NASA 2030-ig a Holdra akar küldeni. A NASA nukleáris maghasadással működő rendszere nagyjából 40 kilowattnyi energiát lesz képes biztosítani, ami az amerikai űrügynökség szerint 30 háztartás áramellátására lenne elegendő egy évtizedig – írta a South China Morning Post.

Bár a titkos atomreaktor-projektről kevéssé ismertek a specifikációk, a hírportál értesülései szerint két tudós, aki részt vett a munkálatokban, a héten megerősítette, hogy a reaktor prototípusa elkészült, valamint a reaktor néhány kritikus alkatrésze is már üzembe helyezhető.

Ugyanakkor aggodalomra ad okot, hogy a kínai űrbéli atomreaktor-programot övező titoktartás azt jelenti, hogy egy esetleges baleset – például egy kilövési incidens esetén, amely radioaktív anyagokat terjeszthetne szét a Föld körüli pályán – hiányozhat a kormányzati szabályozás.

Sürgősen szükség van egy olyan biztonsági értékelési és irányítási rendszer létrehozására, amely megfelel országunk technológiai helyzetének, valamint a kutatás és fejlesztés előrehaladásának átláthatóságának növelésére, hogy csökkentsük a közvélemény aggodalmait” – mondta a lapnak Csang Cö, a Sanghaji Űrmeghajtási Intézet kutatója.

Az új nukleáris reaktor prototípusa egy ambiciózus projekt része, amelynek keretében Kína a világ vezető űrkutatási szerepét kívánja betölteni. Az év elején a NASA egy kongresszusi bizottsági meghallgatáson kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak fokoznia kell az atommeghajtású űrhajók fejlesztésére irányuló erőfeszítéseit, hogy felvehesse a versenyt Kínával. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás