Áthatolhatatlan kvantuminternet fejlesztésébe kezdett az Egyesült Államok
A kvantumtechnológia segítségével amerikai mérnökök lefektették az alapkövét a virtuálisan feltörhetetlen világhálónak.
A kvantumtechnológia segítségével amerikai mérnökök lefektették az alapkövét a virtuálisan feltörhetetlen világhálónak.
Múlt csütörtökön az USA Energiaügyi Minisztériumának döntéshozói egyetemek kutatóival és az iparág szakembereivel együttműködve egy kvantuminternet-prototípust szándékoznak elkészíteni, amelyet egy évtizeden belül üzembe helyezhetnek.
A kvantummechanika törvényei sokkal biztonságosabb információáramlással szolgálnak a hagyományos hálózatokhoz képest. A terv az, hogy egy párhuzamos, megbízható rendszert építsenek ki az úgynevezett kvantum-összefonódás mechanizmusát kihasználva, mely során a szubatomi részecskék olyan közel kerülnek egymáshoz, hogy kvantumállapotuk lényegében megkülönböztethetetlenné válik.
Az új technológiát valószínűleg a bank- és egészségügyi szektorban alkalmazhatják, de a nemzetvédelemben és a légi kommunikációban egyaránt hasznát vehetik majd. Szakértők szerint akár a mindennapi életben, például mobiltelefonok használatánál szintén előnyös opció lehet a kvantumhálózat igénybe vétele.
Összesen 17 amerikai nemzeti laboratórium dolgozik jelenleg a kvantuminternet kifejlesztésén, természetesen folyamatos állami támogatást is kapnak a kutatásaikhoz. Még februárban a Chicagói Egyetem és az Energiaügyi Minisztérium Argonne Nemzeti Laboratóriuma egy 84 kilométer hosszú kvantum-hurkot fektettek le Chicago külvárosában, amellyel demonstrálni tudták a fotonok közti összefonódásokat.
Az Argonne Laboratórium a Fermi Nemzeti Részecskegyorsító Laboratóriummal együtt a jővőben egy kétirányú kvantum-kapcsolati hálózatot kíván kiépíteni, amelyet egyaránt hozzájárulhatnak a kissé futurisztikus, ám megvalósítható kvantuminternet-rendszer kialakításához.
Ne hagyd ki: