Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Óriási aszteroida repül el veszélyesen közel a Földhöz – figyelmeztet a NASA

Óriási aszteroida repül el veszélyesen közel a Földhöz – figyelmeztet a NASA

Óriási aszteroida repül el veszélyesen közel a Földhöz – figyelmeztet a NASA
NASA

Május 28-án egy 100 méteres aszteroida halad el kozmikus értelemben szokatlanul közel bolygónkhoz.

Május 28-án a nemzetközi tudományos közösség figyelme a világűrre irányul, ugyanis a 2025 JM4 jelzésű, körülbelül 100 méter átmérőjű aszteroida a csillagászati normák szerint szokatlanul közel halad el a Föld mellett – közölte a NASA. A mintegy 25 emeletes épület magasságának megfelelő égitest nagyjából 4,6 millió kilométerre közelíti meg bolygónkat, ami bár emberi léptékkel mérve jelentős távolság, az asztronómiai értékelések alapján „kozmikus közelségnek” számít.

A NASA Sugárhajtású Laboratóriumának (JPL) számításai szerint, ha egy ekkora objektum 20 kilométer per másodperces sebességgel lépne be a Föld légkörébe, olyan energiát szabadítana fel, amely több nukleáris robbanás erejének felelne meg. Bár a 2025 JM4 becsapódásának esélye most nem áll fenn, a kutatók figyelmeztetnek, ha egy hasonló aszteroida sűrűn lakott területet érne, annak pusztító következményei lennének.

A NASA bolygóvédelmi koordinációs irodája példaként említette az 1908-as Tunguszka-eseményt, amikor egy feltételezett meteorit több mint 2000 négyzetkilométer erdőt pusztított el Szibériában.

Az esemény kiemelkedő lehetőséget kínál

Az esemény egyúttal kiemelkedő lehetőséget kínál a kutatóknak. A Földtől való 4,6 millió kilométeres távolság több mint tizenkétszerese a Hold és a Föld közötti átlagos távolságnak, ennek ellenére az Európai Űrügynökség (ESA) szerint ilyen méretű objektum ilyen közelségbe csupán néhány évtizedenként kerül. Éppen ezért világszerte csillagászok készülnek az esemény megfigyelésére földi teleszkópokkal és radarberendezésekkel.

A kutatás célja az aszteroida szerkezetének, pályájának és összetételének pontosabb megértése, mivel ezek az információk döntő jelentőségűek lehetnek egy esetleges jövőbeli veszélyhelyzetben. Az utóbbi években fokozódtak az erőfeszítések egy működő bolygóvédelmi rendszer kialakítására. 2022-ben a NASA DART küldetése sikeresen megváltoztatta egy kisbolygó pályáját irányított ütközés révén, ami jelentős lépés volt a veszélyt jelentő objektumok eltérítésének lehetősége felé.

„Minden ilyen esemény, még ha nem is jelent közvetlen veszélyt, egyfajta főpróbája a jövőre való felkészülésnek” – fogalmazott Dr. Lindley Johnson, a NASA bolygóvédelmi részlegének vezetője. Hangsúlyozta, hogy nem sci-fi-ről van szó, hanem valódi tudományról, amely közvetlen hatással lehet az emberiség biztonságára.

Bár a 2025 JM4 nevű égitest elkerüli a Földet, jelenléte emlékeztet arra, hogy bolygónk egy dinamikus és gyakran kiszámíthatatlan kozmikus környezet része. A modern technológia, a tudományos előrelépések és a nemzetközi együttműködés révén ma már sokkal felkészültebben tudjuk nyomon követni és – szükség esetén – kezelni az ilyen jelenségeket.