Apró gekkók lábai jelenthetnek megoldást az emberi csontátültetésekre
A pici gyíkok tapadókorongjai szolgáltathatják a megfejtést a humán porcok pótlására.
A pici gyíkok tapadókorongjai szolgáltathatják a megfejtést a humán porcok pótlására.
Ha a gekkókra gondolunk, akkor általában a terráriumban hűsölő színes hüllőkre gondolunk, amelyek sebesen képesek mozogni az üvegfalakon belül.
A Delaware Egyetem weboldalán megjelent blogbejegyzés szerint azonban ezeket az érdekes gyíkféléket az emberi porcok rejtélyes kémiai anyagának felderítése szempontjából is segítségül lehet hívni.
A különleges hüllők ragadós tappancsai több tucatnyi innovációt inspiráltak már – gondoljunk csak bele a tépőzárba vagy az Egyesült Államok hadseregének Spider-Man-szerű ruházatába, amellyel könnyedén fel tudnak mászni a falakra.
David Burris, a Delaware Egyetem gépészmérnök professzora le van nyűgözve a gekkók egyedi felépítésétől:
A kutatók viszont egy lépéssel közelebb kerültek a megoldáshoz, amellyel meglepő módon a szintetikus ízületek előállításának technológiáját lendíthetik előre.
A porcogók erős, mégis rugalmas, folyadékot tartalmazó szövetek, amelyek kitöltik a csontok közötti réseket, és megakadályozzák az egymáshoz való súrlódásukat. Az érintkezés csökkentése létfontosságú az ízületek krónikus megbetegedéseinek elkerülése miatt, melyek közül a porckopás számít a legsúlyosabb komplikációnak. Ez az elváltozás emberek millióinak életét nehezítheti meg mozgásuk korlátozásával.
A tudósok jó ideje tudják, hogy az ízületeknek van egy természetes nedvesítő mechanizmusa, a rejtély csupán az, milyen módszerrel tudnák a szervezetet ennek az anyagnak a fokozott termelésére serkenteni.
Burris és kollégái szerettek volna válaszokat kapni az értékes anyag pontos tulajdonságainak misztériumára. A kutatás során rájöttek, hogy a porcok más felületekhez ugyanúgy tapadnak hozzá, mint a gekkó lábai, ami megmagyarázhatná a természetes előfordulás elméletét.
A gekkó tappancsán több millió mikroszkopikus szőrszál található, melyek a rugószerű formájuk miatt megkönnyítik a tárgyakra való felkapaszkodást. Az ízületeken lévő érdes dudoroknak hasonló a funkciójuk – egyesével összetapadnak a velük szemben lévő porcokkal.
A korszakalkotó felfedezésükkel Burrisék egy több mint 10 éves problémát oldottak meg, amellyel fellendíthetik a mesterséges csontok és ízületek előállításának, valamint transzplantációjának sikerességét – a funkció megértésével közelebb kerülhetnek a szakemberek a tökéletes porc megalkotásához.