Annyira kilátástalan a helyzet Ciprusban, hogy az ENSZ is ülést hívott össze
Rendkívül fontos ENSZ-találkozót hívtak össze április végére, ahol az ismételten diplomáciai válságban lévő Ciprus ügyét tervezik valamilyen módon rendezni a török és görög hátterű felek között.
Mint ismeretes, a szigetország tulajdonképpen két, de facto különálló országból áll, melyet szokás „görög Ciprusnak” és „török Ciprusnak” nevezni, utóbbi a nemzetközi kapcsolatok terén leginkább Észak-Ciprusként jelenik meg.
A helyzet 1974-ben fajult el, amikor a sziget még török megszállás alatt állt, ám a helyi vezetés ellen, Görögország támogatásával puccsot hajtottak végre. Az ország, amit ma Ciprusnak tekintünk, a görögpárti részből alakult ki, ám a törökök támogatta Észak-Ciprus továbbra is különálló entitásként kezeli magát – még ha nemzetközileg alacsony is az elismertsége.
Ciprus kérdése pedig már évek óta jelentős feszültségeket okoz az egyébként NATO-szövetség Görögország és Törökország között, nem mellesleg rendkívül megnehezítette, hogy a szigetország a teljes potenciálját kiélje, és ki tudják aknázni a nagy mennyiségűnek számító energiaforrásait.
Mindkét fél próbálja hangsúlyozni a saját maga igazát, mely annyira eltér egymástól, hogy nem tudnak megállapodásra jutni. A „görög ciprusiak” a két állam egyesítését akarják elérni, míg a „török ciprusiak” a kétállami megoldást pártolják.
Stephane Dujarric, az ENSZ főtitkár szóvivője elmondta, hogy az április 27-29 közötti időpontra összehívott találkozónak egyetlen célja lesz, hogy megállapítsák, van-e egyáltalán valami közös nevező a két fél között, amelyen elindulva egy hosszantartó megállapodást lehessen kötni a két fél között belátható időben – idézte a Reuters.
Tahsin Ertugruloglu, Észak-Ciprus külügyminisztere elmondta, a „török ciprusiak” nem kérnek a „görög ciprusiakkal” való egyesülésből, ugyanis voltak már partnerek és az nagyon nem sült el jól – utalva arra, hogy a hatvanas-hetvenes években komoly összecsapások voltak a felek között, amely miatt a török ciprusiak enklávékba kényszerültek.
Nikosz Anasztaziadész, Ciprus nemzetközileg is elismert vezetője viszont üdvözölte az ENSZ-találkozót összehívását az ország ügyében, mivel úgy gondolja, ezzel sikerülhet elérni egy hosszú távú, a jövőben is fenntartható megoldást a helyzetre.