Angolában felfedezték az eddigi legveszélyesebb variánst, mely képes kikerülni az antitesteket
A viszonylag ismeretlen koronavírus-variánst, amelyet először egy Tanzániából Angolába tartó járaton fedeztek fel, most a világ legmutáltabb koronavírus-mutációjaként tartják számon.
Egy korai kutatási jelentésben közölt, és a különböző médiumok által ismertetett eredmények alapján a variáns mintegy 34 mutációt hordoz, köztük egy úgynevezett „menekülési mutációt” is.
A „menekülési mutáció”, vagyis az E484K variáns tulajdonképpen lehetővé teszi, hogy a mutáció kikerülje az antitesteket vagy ellenálljon azoknak, ami azt jelenti, hogy azok az emberek, akik korábban már elkapták a koronavírus-fertőzést, ismét megbetegedhetnek.
A törzset először azután fedezték fel, hogy februárban egy Tanzániából Angolába tartó repülőgép három utasának pozitív lett a tesztje, William Haseltine professzor szerint, aki éveken át a Harvard Egyetemen dolgozott, a variáns „aggodalomra ad okot” a mutációk viszonylag nagy száma miatt.
Ennél is érdekesebb, hogy a The Sun rámutatott, hogy az új mutáció nem a B1 törzsből származik, ahonnan eddig minden más változat származott, s mint kiderült, ezek a mutációk növelhetik a vírus koncentrációját a fertőzött emberekben, mely hozzájárulhat a fertőzés időtartamának meghosszabbításához és az átadhatóság növeléséhez – írja a City A.M.
„Az angolai variáns ennek a vírusnak az elképesztő mértékű sokoldalúságát bizonyítja” – fogalmazott Haseltine. „Eredetileg sokan azt várták, hogy ez a vírus viszonylag stabil lesz, de ezzel a variánssal és a többivel együtt azt mutatja számunkra, hogy ez a valóságban egyáltalán nem így van”.