Újabb lépést tettek kutatók az Alzheimer-kór kialakulásának megértése felé
Régóta rejtély övezi az Alzheimer-kór kialakulásának körülményeit – nem véletlen, hogy tudósok éjt nappallá téve dolgoznak azon, hogy kiderítsék, milyen mechanizmusok állhatnak az idős korban jelentkező rendellenesség mögött.
A Plos Genetics tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból megtudhattuk, a neurodegeneratív elváltozás felbukkanása közvetlenül összefüggésben állhat a cirkadián ritmussal, vagyis azzal a folyamategyüttessel, amely révén szervezetünk alkalmazkodni tud a mindennapi változásokhoz.
A legutóbbi vizsgálatok során kiderült, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő páciensek agyában felhalmozódó káros fehérjék elpusztításáért felelős immunsejtek a napi cirkadián ritmusok, egyszóval a biológiai órát szabályozó ciklusok szerint működnek.
Mindez magyarázatot adhat arra, hogy miért számít gyakori tünetnek Alzheimer-kóros betegek esetében az alvási fázis felborulása, és miért nem tudnak minden nap ugyanabban az időpontban elaludni.
Az új kutatásban a neurodegeneratív rendellenességekkel küzdők agyában plakkok formájában felgyülemlő amiloid-béta proteinek eltávolításáért felelős immunsejtek aktivitására összpontosítottak. Megállapították, hogy az immunsejtek a cirkadián ritmus által meghatározott ütemben semlegesítik az említett fehérjéket.
Bármilyen hiba a rendszerben a napi ciklus eltűnését, ezáltal a veszélyes amiloid-béta fehérjék fokozott termelődését eredményezte, amiből a tudósok arra következtettek, hogy létezik egy molekuláris mechanizmus, ami felelős az Alzheimer-kór és az ominózus ritmus közötti kapcsolatért, és kulcsszerepet játszik a betegség kialakulásában.
Egyelőre nehéz megmondani, hogy ez az új felfedezés jelentheti-e az áttörést a súlyos szellemi leépülést előidéző neurológiai elváltozások kezelése terén, hiszen még csak korai stádiumban járnak a kutatások terén, bár az mindenképpen pozitív megvilágításba helyezheti a vizsgálatokat, hogy megtalálták a bonyolult kirakós egyik fontos darabját.