Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Rosszul alszik? Jobban teszi, ha megszabadul a műanyagoktól

Rosszul alszik? Jobban teszi, ha megszabadul a műanyagoktól

Rosszul alszik? Jobban teszi, ha megszabadul a műanyagoktól
Unsplash / Greg Pappas

Norvég kutatók úgy vélik, a műanyagban lévő vegyi anyagok olyan hatással vannak a szervezetre, mint a kávé, de annál sokkal gyorsabban lépnek működésbe.

A Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem tudósai arra jutottak, hogy a bútorokban és a gyerekjátékokban található vegyi anyagok befolyásolhatják az alvás minőségét. A műanyagokban lévő anyagok megzavarhatják a cirkadián ritmust, és akár 17 perc késést is okozhat a belső biológiai órának – emelik ki. Ez növelheti az alvászavarok és egészségügyi problémák, például a cukorbetegség és a rák kialakulásának kockázatát. Mint kifejtik, a vizsgálat során a tudósok egy PVC orvosi etetőcsőből és egy poliuretán hidratáló tasakból – ami népszerű a túrázók, futók és kerékpárosok körében – vontak ki vegyi anyagokat, és megfigyelték azok hatását az emberi sejtekre.

A kutatókat különösen az érdekelte, hogy a vegyi anyagok milyen hatással voltak az adenozinreceptorra, egy G-proteinhez kapcsolt receptorra, amely a cirkadián ritmus szabályozásáért felelős jeleket továbbítja. Lényegében ez jelzi a testnek, hogy mikor kell felébrednie – magyarázzák. A HVG a The Guardian beszámolójára hivatkozva azt írja, a tudósok azt találták, hogy a vegyi anyagoknak való kitettség gátolja a receptor jeltovábbító képességét. Ez egy olyan késleltetést okoz, amely 9-17 perccel zavarhatja meg a belső biológiai órát attól függően, hogy milyen volt az anyagoknak való kitettség. A tanulmány szerzői a vegyi anyagok hatását a koffeinéhez hasonlítják, bár a kettő eltérő módon éri el ezt.

Martin Wagner, az Environmental International című tudományos lapban megjelent tanulmány szerzője úgy fogalmazott: a vegyi anyagok hatása nem olyan erős, mint a kávéé, de gyorsabban hatnak a sejtfolyamatokra, mint a kávé a hormonokra. És bár ezeknek a vegyi anyagoknak a teljes hatása a szervezetre nem ismert, szerinte jelentős lehet. „Bár azt mondhatnánk, hogy csak 15 perc eltérésről van szó, ami nem sok, egy olyan szigorúan működő óra esetében, mint a szervezeté, ez igen jelentős hatás” – hangsúlyozta.

A tudósok hozzáfűzték: mindemellett tény, hogy érdemes lenne egy nagyobb vizsgálatot is elvégezni, és pontosabban mintázni azt, mi történik, ha egy kioldódó vegyi anyag kerül be a szervezetbe. Ugyanakkor kétségtelen: az eredmény ismét megerősíti, hogy a műanyagok milyen súlyos hatást gyakorolnak az egészségünkre.


Ebben a cikkben arról írtunk, hogy a genetikai kutatások újabb áttörést hoztak az alvással kapcsolatos vizsgálatok területén. Ugyanis a szakemberek azonosítottak egy rendkívül ritka mutációt, amely magyarázatot ad arra, miért elegendő egyes embereknek csupán négy óra alvás a teljes regenerálódáshoz.