Akkora a feszültség, hogy Trump a kedvenc TV-csatornájára is megharagudott
Összességében azt lehet mondani, hogy Donald Trump amerikai elnök meglehetősen nagy rajongója a Fox News nevű konzervatív irányultsága televíziós csatornának, ám a választás napja során hatalmas „bűnt” követtek el az elnök szemében.
Összességében azt lehet mondani, hogy Donald Trump amerikai elnök meglehetősen nagy rajongója a Fox News nevű konzervatív irányultsága televíziós csatornának, ám a választás napja során hatalmas „bűnt” követtek el az elnök szemében.
Az Egyesült Államok közbeszéde alapvetően két csatorna mentén oszlik meg: a főként liberális, demokrata szavazó tábor a CNN-t szokta nézni, míg a konzervatívabb, republikánus szavazók a Fox News nézői táborába tartoznak. Ez a kettéosztottság pedig súlyos törésvonalat okozott az amerikai társadalomban, olykor teljesen ellentétes beszámolókat lehet e két csatornán hallani a világ eseményeiről.
Donald Trump, az Egyesült Államok jelenlegi elnöke sosem rejtette véka alá, hogy szeret a Foxról tájékozódni, gyakori vendége is a csatorna egyike legnépszerűbb műsorának, a „Fox & Friends” című beszélgetős műsornak. Kampányrendezvényein gyakran barátként hivatkozik a Foxos műsorvezetőkre, mint Tucker Carlsonra, Sean Hannity-re és Laura Ingrahamre.
MI AZ OKA, HOGY EGYES HELYEKEN ILYEN LASSAN MEGY A SZAVAZATSZÁMLÁLÁS?
Nem mondhatni, hogy nem kritizálta már a csatornát, a New York Times gyűjtése szerint fordult elő már olyan, hogy az elnök olyat hallott a Foxon, ami felbőszítette és személyesen a vezérigazgatónak telefonált, magyarázatot követelve. Az amerikai lap szerint olyan is előfordult már, hogy egyes ott dolgozók állását is elintézte egy-egy hívásával Trump.
A viszony viszont alapvetően felhőtlen volt, Trump Twitter-bejegyzéseiben is olykor tükröződött, hogy éppen nemrégiben a Fox Newst nézhette. Az elnökválasztás azonban ebben is változást hozott, ugyanis a csatorna úgy számolt be a választás eseményeiről, ahogyan az számos republikánus politikusnak nem tetszett.
Már az is kihúzta néhány extrémebb esetben, hogy élőben közvetítették Joe Biden, és alelnökjelöltjének, Kamala Harrisnek egy-egy kampányeseményét, sok republikánus megkérdőjelezte, hogy erre miért volt szükség, hogy platformot adtak a választási ellenfelüknek. Nem volt jellemző eset, de érkezett ilyen kritika is.
Az igazi „bűnt” viszont Arizona kapcsán követték el, mégpedig azzal, hogy magyar idő szerint szerda reggel – hozzánk hasonlóan – lehívták, hogy Joe Biden megnyerte Arizona államot, 1948 óta mindössze másodjára visszahódítva ezt a demokratáknak, miközben a CNN cikkünk írásának pillanatában sem erősítette meg még az állam sorsát.
Ennek egyszerű oka van, a két nagy televíziós csatorna eltérő adatbázissal és elemzési módszerrel jelenti be, hogy ki és melyik államot nyerte meg. A CNN az Edison Research politikai intézettel együttműködve mondja ki egy állam előzetes végeredményét, míg a Fox az AP elemzéseit veszi alapul, ami alapján mi is meghirdettük az eredményt.
TÖBB NAGYVÁROSBAN IS TÜNTETTEK DONALD TRUMP MEREDEK KIJELENTÉSEIT KÖVETŐEN
Olyannyira felháborodtak ezen a republikánus szavazók és politikusok egyaránt, hogy Phoenixben még tüntetést is szerveznek ennek hatására, ahol azt kiáltották, hogy a Fox árulókból áll. Ron DeSantis, Florida kormányzója szintén nem fogta vissza magát a Fox eredményhirdetése kapcsán, kemény szavakat használt:
A Foxon arról sincs egységes álláspont, hogyan kezeljék Trump állításait, aki szabálytalanságokkal gyanúsítja azokat az államokat, ahol meglehetősen nagy előnyből végül veszített vagy vesztésre áll. Az egyik fő politikai kommentátoruk szerint például alaptalanok az elnök vádaskodásai, és teljesen elfogadhatatlanok azok a perek, amiket indított.
Eközben a csatorna egyik legnépszerűbb műsorvezetője, Sean Hannity viszont azzal állt elő helyi idő szerint szerda este, hogy „számos kérdése” van a szavazás tisztasága kapcsán, utalva arra, hogy szerinte sem teljesen megbízható a szavazás feldolgozása.
Trump a pereivel viszont jelenleg nem áll jól, ugyanis Georgiában és Michiganben is visszautasították a kérelmét, miközben Pennsylvania a Legfelsőbb Bíróság segítségét kéri. Számos európai vezető is reagált az elnök választási csalással kapcsolatos vádjára, legfőképpen aggódóan figyelik a kommunikációt, amely alááshatja a demokratikus intézmények integritását.