Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mérföldkő: egy új AI képes pontosan megjósolni az új gyógyszerek mellékhatásait

Sci-fi filmekbe illő tudományos áttörésről számoltak be a tudósok: egy új mesterséges intelligencia képes arra, hogy pontosan megjósolja az új gyógyszerkészítményekre adott emberi reakciókat, így a mellékhatásokat is.

...svg content...Fotó: Pixabay
Orvostudomány
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A CUNY Graduate Center kutatócsoportja egy olyan mesterséges intelligencia-modellt hozott létre, mely jelentősen javíthatja a gyógyszerfejlesztési folyamatok során elvégzett klinikai vizsgálatok pontosságát, ezzel együtt pedig rendkívül komoly mértékben csökkentheti az eljárás idejét és annak költségeit is.

A Nature Machine Intelligence című folyóiratban nemrég megjelent tanulmányban bemutatott új modell, a CODE-AE névre hallgató AI képes arra, hogy szűrje az új gyógyszervegyületeket, és pontosan képes megjósolni az emberi szervezetre gyakorolt hatásukat, illetve hatékonyságukat – számolt be a phys.org. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

A CODE-AE-vel végzett tesztek során több mint 9000 beteget vizsgált meg a modell, és képes volt arra, hogy olyan személyre szabott gyógyszereket ajánljon nekik, melyekkel hatékonyabb módon kezelhetik betegségeiket: a kutatók eme tudományos áttörés nyomán arra számítanak, hogy e technológia jelentősen felgyorsítja majd a gyógyszerkutatás és a precíziós orvoslás folyamatát.

Több problémát is megoldhat a CODE-AE

Az új gyógyszerkészítményekre adott páciens-specifikus válaszok pontos és megbízható előrejelzése kruciális fontosságú a biztonságos és hatékony terápiás szerek felfedezéséhez, továbbá a már meglévő és használatban lévő gyógyszerek kiválasztásához is egy adott beteg számára.

Azt azonban fontos megjegyezni, hogy egyszerre etikátlan és kivitelezhetetlen egy gyógyszerkészítmény korai fázisú klinikai tesztelését embereken végezni, ezért egy új molekula terápiás hatásának megállapítására gyakorta használnak sejt- vagy szövetmodelleket az emberi szervezet helyettesítőjeként.

Noha ez a legetikusabb eljárás, sajnos a szövetmodellekben a gyógyszer hatása gyakran nem korrelál az emberi szervezetre gyakorolt hatásával és toxicitásával – e hiányosság pedig az egyik legfőbb tényezője a gyógyszerkutatások csillagászati költségeinek, valamint alacsony termelékenységi arányának.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.