Agyi aktivitások korai nyomon követésével megelőzhető a skizofrénia kialakulása
A legújabb kutatások alapján bizonyos jellegzetes agyi tevékenységek detektálásával a skizofrénia klinikai tüneteinek megjelenése előtt azonosítható a betegség.
A legújabb kutatások alapján bizonyos jellegzetes agyi tevékenységek detektálásával a skizofrénia klinikai tüneteinek megjelenése előtt azonosítható a betegség.
Hosszú évekig elektroenkefalográffal (EEG) vizsgálták a skizofréniában szenvedő páciensek agyi funkcióit.
Az EEG mikroállapotát a neuronaktivitások mintái alapján négy csoportba lehet sorolni – A, B, C és D. Mindegyik kategória az agy adott régiójának speciális EEG folyamatát képviseli.
Több mint 15 évnyi kutatómunka után rájöttek, hogy a skizofrének agya legtöbbet a C csoportba sorolt EEG mikroállapotban töltötte, legkevesebbet pedig a D kategóriában.
Kutatók most azt szerették volna kideríteni, felfedezhető-e ugyanez a jelenség a páciensek egészséges testvéreinél is. Szakmai körökben köztudott, hogy a skizofrénia egy poligén állapot, ami azt jelenti, hogy nem csupán egyetlen génvariáns okozza, így a testvérek esetében nagyobb eséllyel alakulhat ki a pszichózis.
A kísérletek során bebizonyították, hogy a testvéreknél szintén abnormális C és D mikroállapot észlelhető, ami akár egy fontos markere lehet a betegség előrejelzésének.
A B fázis aktivitását szintén kimutatták ezeknél az egyéneknél, ami a tudósok szerint arra utalhat, hogy az agy valamiféle jelekkel próbálja kompenzálni a skizofréniával kapcsolatos genetikai hajlamot.
A kutatás második szakaszában összehasonlították a pszichózison először átesett páciensek és a betegségben régóta szenvedő személyek adatait. Az adatok alapján kiderült, hogy a C és a D mikroállapot mindkét csoportnál jelen volt, ezáltal azt feltételezik, hogy az elváltozások már a skizofrénia kezdetekor fennállhatnak.
Az EEG vizsgálatok rámutattak, hogy az agyi funkciók rendszeres megfigyelésével időben megakadályozható a pszichózis azoknál, akik genetikailag hajlamosak erre a súlyos mentális betegségre.