Agyunkban kémkedik egy amerikai vállalat gondolatleolvasó fülhallgatója
A Google kütyüjére hajazó NextSense nevű készülék képes az agyhullámokat rögzíteni alvás közben, így valós időben tanulmányozhatók a neurológiai állapotok.
Habár mindez hátborzongatóan hangzik, az eszköz valójában sokkal egyszerűbbé varázsolhatja az agy viselkedésének nyomon követését. A kütyüvel EEG-felvételek készíthetők és rögzíthetők, amely eljáráshoz az orvosoknak hagyományosan elektródákat szükséges a vizsgált páciens fejbőrére erősíteniük.
A NextSense esetében a szerkezetet parányi elektródák jellemzik, és egy hallókészülék vagy egy közönséges fülhallgató módján lehet viselni. Tudósok szerint a Google orvosi eszköze nemcsak a különböző epilepsziás rohamokban szenvedők számára jelenthet változást, hanem előre is jelezheti a betegségek kialakulásának kockázatát – írta a Wired magazin.
Bár a startup egyelőre nem sürgeti a fülhallgató kereskedelmi alkalmazását, mégis egy kevésbé invazív alternatívaként jelenhet meg a piacon az Elon Musk Neuralinkjéhez hasonló agy-számítógép interfész startupok víziójához képest.
Egy ilyen apró eszközön korántsem könnyű feladat elegendő elektródát elhelyezni ahhoz, hogy jelentős mennyiségű agyi aktivitást tudjon rögzíteni, arról nem is beszélve, hogy mennyire nehéz értelmet adni az agyunkból érkező jelek kavalkádjának.
Nem véletlen tehát, hogy a NextSense-t több éven át tesztelték, mire sikerült bebizonyítani, hogy meglepő módon kiváló hatékonysággal képes érzékelni a közeledő rohamokat, így időben megindulhat a betegek kezelése.
A vállalat azt reméli, hogy az eszköz nem orvosi célú felhasználásra is alkalmas lesz, így például lehetővé teheti a felhasználók számára, hogy részletes képet kapjanak alvásuk minőségéről.